Logo Przewdonik Katolicki

Potrzeba porozumienia

Małgorzata Szewczyk
Fot.

W niedzielę 21 września ŚDK uroczyście obchodzony jest w Słowenii. Państwo to, choć niewielkie, ma bardzo bogatą historię związaną z chrześcijaństwem i z osiągnięciem niepodległości. To tutaj właśnie prowadził swoją działalność jeden z pierwszych propagatorów ekumenizmu - biskup Antoni Marcin Slomsek. Słowenia to niewielkie państwo o powierzchni około 20 000 km2 i z dwoma...

W niedzielę 21 września ŚDK uroczyście obchodzony jest w Słowenii. Państwo to, choć niewielkie, ma bardzo bogatą historię związaną z chrześcijaństwem i z osiągnięciem niepodległości. To tutaj właśnie prowadził swoją działalność jeden z pierwszych propagatorów ekumenizmu - biskup Antoni Marcin Slomsek.


Słowenia to niewielkie państwo o powierzchni około 20 000 km2 i z dwoma milionami mieszkańców, dopiero niedawno, bo dwanaście lat temu w 1991 r. opuściła federację jugosłowiańską i ogłosiła niepodległość. Główne mniejszości narodowe to: protestanci, prawosławni i muzułmanie. Historia tego kraju jest niezwykle burzliwa i ciekawa. Już za czasów rzymskich istniały tam wspólnoty chrześcijańskie. W 303 r. biskup Maksymilian poniósł śmierć męczeńską w dzisiejszej Celje. Drugim znanym biskupem był Maksym z Emony - jest to dzisiejsza Lublana, stolica Słowenii. Kraj ten został w VII wieku objęty działalnością misyjną. Ewangelię głosili tam misjonarze z Aquilei i Salzburga, sto lat później dołączyli do nich apostołowie Słowian święci Cyryl i Metody oraz ich uczniowie. Dziś w tym kraju istnieją trzy diecezje, z najstarszą założoną w 1228 r. w Mariborze.
Ważnymi wydarzeniami współczesnymi w długiej historii Kościoła w Słowenii są dwie pielgrzymki Jana Pawła II w 1996 r. z okazji 1250. rocznicy chrystianizacji tego kraju oraz w 1999 r., w czasie której beatyfikował biskupa Mariboru w latach 1846-1862 Antoniego Marcina Slomseka. Święto błogosławionego biskupa przypada 24 września i jest w Kościele słoweńskim obchodzone bardzo uroczyście. Jest to postać niezwykle ważna w dziejach tego państwa, jego kultury i oświaty. Biskup Slomsek troszczył się o formację duchowieństwa i świeckich. W edukacji młodych upatrywał przyszłość swego kraju. Przyczynił się do otwarcia wielu szkół, troszczył się o język narodowy. Organizował misje ludowe, zakładał liczne bractwa, głosił rekolekcje, publikował pieśni ludowe i pisma religijne. Ważną jego cechą była otwartość na ekumenizm. Jako jeden z pierwszych w Europie Środkowej podjął działanie na rzecz zjednoczenia chrześcijan.
Obecnie kościół w Słowenii boryka się z wieloma trudnościami, które dotyczą wciąż nie rozwiązanych zagadnień w stosunkach państwo - Kościół. Coraz częściej obserwuje się ataki na Kościół katolicki, a nawet agresję w wypowiedziach mediów. Co gorsza, żaden z tych incydentów nie został oficjalnie potępiony przez najwyższe władze kraju. Komisja "Iustitia et Pax" tamtejszego Episkopatu wystosowała list otwarty do władz Słowenii oraz komisarza praw człowieka, by położono kres fali nietolerancji wobec wiary i Kościoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki