Logo Przewdonik Katolicki

Nauczycielskie pielgrzymowanie

Anna Lipczyńska
Fot.

Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze to swoisty fenomen. Pedagodzy nauczający w placówkach oświatowych wszystkich szczebli czekają zwykle na wakacje, aby odpocząć od spraw szkolnych, które z roku na rok wydają się być bardziej obciążające psychicznie i fizycznie. Jakiż więc magnes przyciąga ich z całej Polski do Zielonej Góry, by wyruszyć piechotą do Częstochowy? 360...

Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze to swoisty fenomen. Pedagodzy nauczający w placówkach oświatowych wszystkich szczebli czekają zwykle na wakacje, aby odpocząć od spraw szkolnych, które z roku na rok wydają się być bardziej obciążające psychicznie i fizycznie. Jakiż więc magnes przyciąga ich z całej Polski do Zielonej Góry, by wyruszyć piechotą do Częstochowy?


360 km w sierpniowym skwarze, nie nierzadko brak możliwości skorzystania z ciepłej wody do wieczornego mycia, za to gwarancję, że skrawek podłogi w kolejnej gościnnej szkole na trasie pielgrzymki na pewno nie będzie tak wygodny jak własne łóżko - to niemały trud, nawet gdy jest on rozdzielony na 12 dni.
Razem iść ku temu, co zwie się ideałem - tak ksiądz kanonik Eugeniusz Jankiewicz zatytułował swoje słowo wstępne zamieszczone w Książeczce Pielgrzyma. Nic dodać, nic ująć. Ksiądz Eugeniusz najlepiej czuje i rozumie ideę Warsztatów. To on jest ich głównym inicjatorem i najwierniejszym animatorem od 11 lat. Od tylu też lat pokonuje całą trasę pieszo - bez żadnej taryfy ulgowej.

W tym roku nad nami czuwały...


Tegorocznym Warsztatom patronowały dwie Wychowawczynie: błogosławiona nauczycielka Natalia Tułasiewicz i święta Urszula Ledóchowska. Na transparencie niesionym ofiarnie przez pielgrzymów widniało znamienne zawołanie świętej Matki Urszuli: - "Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy". Temat wiodący tegorocznych Warsztatów brzmiał: "O chrześcijańską tożsamość nauczyciela tu i teraz". Program formacyjny przygotowany i realizowany przez Ojca Duchownego, księdza Zbigniewa Kobusa, składał się z 12 tematów będących rozważaniami opartymi na liście apostolskim Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae" oraz encyklice "Ecclesia de Eucharistia".

Sami się uczą, by lepiej uczyć


Każdego dnia pielgrzymi-uczestnicy Warsztatów mieli okazję wysłuchać wykładów o różnorodnej tematyce, w tym biblijnej. Wykładowcy to pracownicy naukowi najlepszych polskich wyższych uczelni. Aby ukazać różnorodność tematyki, przytoczyć trzeba choć kilka tytułów: "O chrześcijańską wizję polskiej szkoły", "Ideał ojcostwa w pracy wychowawczej nauczyciela", "Poszukiwania religijne Zbigniewa Herberta", "Od czego zależy nasze postrzeganie ucznia", "Pytanie o etykę nauczycielską", "Zranione dziecko", "ABC etyki", "Święty Paweł jako nauczyciel - na podstawie listów", "Nauczyciel - Polak-Europejczyk", "Różańcowe tajemnice światła w twórczości R. Brandstaettera", "Ważność udziału nauczycieli w samorządach", "Nauczyciel mistrz - szansą dla młodego pokolenia".
Ponadto pielgrzymi poznali życie i duchowość Anny Jenke, kolejnej nauczycielki będącej kandydatką na ołtarze, mieli okazję lepiej poznać osobę świętej Urszuli Ledóchowskiej, o której w cyklu rozważań pt. "Blisko Serca Chrystusowego" mówiła s. Małgorzata Krupecka USJK.

Zamiast studiów pielgrzymowanie


Każdy uczestnik Warsztatów w Drodze rzetelnie zapracował sobie na otrzymane zaświadczenie o ukończeniu doskonalenia zawodowego, które wzbogaci zapewne teczkę przygotowywaną w ramach dokumentowania własnego "rozwoju zawodowego". Jedna z uczestniczek powiedziała, że podczas Warsztatów nauczyła się więcej niż podczas całych studiów. Może to i lekka przesada, ale jakoś owo zdanie charakteryzuje potencjał intelektualny i duchowy wyniesiony z pielgrzymki. To szaleństwo ma sens tylko wtedy, gdy idzie się do Matki, gdy pragnie się iść razem ku temu, co zwie się ideałem... Tutaj tkwi sens i fenomen tej pielgrzymki. Ksiądz Eugeniusz napisał w Książeczce Uczestnika: "My, nauczyciele-wychowawcy, nie mamy wakacji od wychowania (...). Każdemu człowiekowi potrzebny jest mistrz (...). Młodym ludziom, których serca wypełnione są idealizmem, potrzebny jest przede wszystkim nauczyciel święty (...). Prawdziwy mistrz to człowiek wolności, prawdy i pokoju. To człowiek wyciszonego sumienia. To człowiek duchowej mocy (...). Nauczyciel nie może zawieść! Nie może nie być znakiem sprzeciwu, szczególnie wobec bezsensu życia (...). Nasz udział w przygodzie Ogólnopolskich Nauczycielskich Warsztatów w Drodze jest czytelnym znakiem troski, by sprostać - i by nie zawieść młodego pokolenia".
Tak więc, za rok znów wyruszy jedyna w swoim rodzaju Ogólnopolska Rada Pedagogiczna - po światło i siły, do Matki.


Kontakt z organizatorami:
Katolickie LO św. Stanisława Kostki
ul. Aliny 17
65-329 Zielona Góra
Tel. (0-68) 45-39-788

e-mail: ej@kuria.zg.pl,
iwaniec.ela@wp.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki