Cytrynowy kurczak
ojciec Michał
Składniki
kurczak
2 cytryny
1/2szklanki bulionu
2 łyżki miodu
łyżka margaryny
oliwa
kilka ząbków czosnku
natka pietruszki, melisa cytrynowa
sól, pieprz, bazylia
Z kuchni ojca Michała
Powiada się, że kurczaki kochają wszystkie cytrusy. Najlepiej wiedzą o tym Chińczycy, którzy już dawno odkryli, jakim rarytasem kulinarnym jest mięso drobiowe połączone...
Składniki
kurczak
2 cytryny
1/2szklanki bulionu
2 łyżki miodu
łyżka margaryny
oliwa
kilka ząbków czosnku
natka pietruszki, melisa cytrynowa
sól, pieprz, bazylia
Z kuchni ojca Michała
Powiada się, że kurczaki kochają wszystkie cytrusy. Najlepiej wiedzą o tym Chińczycy, którzy już dawno odkryli, jakim rarytasem kulinarnym jest mięso drobiowe połączone np. z pomarańczami, mandarynkami, grejpfrutami, ananasami czy cytrynami. Te ostatnie owoce pochodzą, prawdopodobnie, właśnie z Chin, gdzie wyhodowano je na osiem wieków przed narodzeniem Chrystusa. Znali je także starożytni Grecy i Rzymianie, a wśród wielbicieli mitologii spotyka się i takich, którzy powiadają, że "złotymi owocami" - jak pamiętamy, Gaja miała je podarować Herze - wcale nie były jabłka, lecz właśnie cytryny. Są one źródłem witaminy C, choć nie tak bogatym jak grejpfruty, natka pietruszki, nie wspominając już o czarnej porzeczce czy owocach dzikiej róży. Spróbujmy więc, jak smakuje cytrynowy kurczak.
Rozpoczynamy od umycia, osuszenia i natarcia kurczaka solą oraz pieprzem. Następnie kilka ząbków czosnku rozcieramy albo przeciskamy przez praskę i mieszamy z oliwą, miodem oraz bazylią. Taką mieszaniną dokładnie smarujemy całego kurczaka - zewnątrz i wewnątrz - a potem odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce. W tym czasie cytryny możemy sparzyć wrzątkiem, obrać je i podzielić: jedną na plastry, a drugą na cząstki. Do wnętrza kurczaka wkładamy kilka plastrów cytryny i wlewamy łyżkę soku cytrynowego, a potem zaszywamy go albo spinamy wykałaczkami.
Kurczaka wkładamy - piersią do góry - do żaroodpornego naczynia, wysmarowanego tłuszczem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni. Podczas pieczenia kurczaka podlewamy bulionem, a potem wytworzonym sosem. Na stół podajemy, stosownie do upodobań kulinarnych, z dowolną jarzynką i ziemniakami albo ryżem. Jeśli to możliwe, kurczaka wyłożonego na półmisek warto udekorować nie tylko cząstkami cytryny i listkami świeżej sałaty, ale również melisą cytrynową.