Logo Przewdonik Katolicki

Nie tylko dla nas słońce świeci

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Rozmowa z Ojcem Janem Górą, Dominikaninem, twórcą i duszpasterzem spotkań lednickich Każdej Lednicy przyświecała konkretna idea, jaka jest tegoroczna? - Ideą tegorocznej Lednicy jest wielkie święto talentów. Nie mogę ze spokojem patrzeć, jak wielu młodych ludzi narzeka i żyje bez perspektywy, często też w depresji, zamiast stawać się mocniejszymi, by pokonywać warunki, w...

Rozmowa z Ojcem Janem Górą, Dominikaninem, twórcą i duszpasterzem spotkań lednickich


Każdej Lednicy przyświecała konkretna idea, jaka jest tegoroczna?

- Ideą tegorocznej Lednicy jest wielkie święto talentów. Nie mogę ze spokojem patrzeć, jak wielu młodych ludzi narzeka i żyje bez perspektywy, często też w depresji, zamiast stawać się mocniejszymi, by pokonywać warunki, w których przyszło nam wszystkim żyć. Człowiek wierzący w Boga i posiadający Chrystusa musi być mocniejszy niż otaczająca go rzeczywistość, dlatego też odbędzie się Nabożeństwo Talentów, ażeby wydobyć z tych młodych ludzi wszelką potencjalność i z pomocą Bożej łaski ją zaktualizować.
Przecież talentem jest nasze człowieczeństwo, które trzeba rozwijać, talentem jest kobiecość i męskość, które także trzeba rozwijać - nie może poważna niewiasta być wieczną dziewczyną, a mężczyzna wiecznym chłopcem. Następnie jest młodość i starość, które trzeba z pomocą Bożą rozwijać i godnie przeżywać. Talentem jest także wiara, którą trzeba nieustannie rozwijać. Święto talentów ma nam przypomnieć, że nie wolno uciekać przed wielkością wpisaną w nas przez Boga. Oczywiście, jak co roku nasze święto odbędzie się we wspaniałej oprawie. Pierwszą moją myślą było rozdawanie talentów, ale rozdawanie jest demoralizujące, dlatego razem z bankowcami doszliśmy do wniosku, że ci, którzy dostaną talent powinni wystawić jakiś dokument, po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy się na list gwarancyjny. Wszystkie te osoby, które otrzymają pieniążek-talent, w zamian powinny wypisać na owym dokumencie te wszystkie umiejętności, które zobowiązują się pomnożyć. Każdy taki dokument zostanie złożony w lednickim Banku Talentów.

Wiemy już, że tegoroczną Mszę św. na Lednicy koncelebrować będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Józef Kowalczyk. Co nastąpi później?

- Następnie odbędzie się Nabożeństwo panien mądrych i głupich, które czekały na Oblubieńca z lampami, dla wszystkich przybyłych na pola lednickie mamy piękny prezent - niespodziankę w postaci lamp oliwnych, które wykonał pan Jopek. Lampki są ceramiczne, siermiężne, oliwa do nich nalewana będzie na polu - bardzo istotnym będzie moment nalewania tejże oliwy. Później odbędzie się Nabożeństwo Bożego Miłosierdzia, chcemy, aby wobec Chrystusa Miłosiernego w Ogniskach Bożego Miłosierdzia młodzież spaliła wypisane na kartkach swoje słabości i grzechy. Do domu zaś mają wziąć popiół, na pamiątkę, że wszystko powierzamy Bożemu Miłosierdziu, że z Bożą pomocą żyjemy i przeżywamy nasze życie aż do końca. Myślę, że wspaniałą pamiątką będzie także cegła lednicka z wyzwaniem, aby budować na Chrystusie.

Dużą wagę przywiązuje Ojciec do oprawy muzyczno-tanecznej, które co rocznie towarzyszą i ubogacają nabożeństwa lednickie.

- Wrażliwość współczesnych ludzi jest taka, że nie pamiętają, może nawet nie wszystko rozumieją, co się do nich mówi, za to są ogromnie plastyczni, wizualnie wrażliwi, i tak wielkie zgromadzenie bez tańca jest już niemożliwe, byłoby po prostu nudne. Co roku wiele osób przychodzi nam z pomocą, w tym Aeroklub Poznański włączy się w nasze dzieło ubogacania Lednicy wspaniałą eskadrą samolotów, natomiast baloniarze wystartują na swoich ogromnych balonach, które napełnione zostaną gorącym powietrzem. Nabożeństwo lednickie jest zawsze pełne niespodzianek, również i w tym roku ich nie zabraknie. Chcemy na przykład uruchomić specjalny telefon, na który będzie można dzwonić, łącząc się z nami z każdego zakątku świata w godz. od 22.00-24.00. Najpiękniejsze jest jednak to, że nabożeństwo lednickie się nieustannie rozprzestrzenia, celebrowane jest w domach i wspólnotach, w duchu solidarności z Lednicą.

Lednica trwa od siedmiu lat, czego te lata nauczyły Ojca?

- Poszczególne Lednice to przekraczanie kolejnych granic. Nauczyły mnie odwagi, że trzeba docierać do ludzi i nie bać się ani urzędów, ani autorytetów. Gdybym siedział i nie wychodził poza drzwi duszpasterstwa akademickiego oraz poza bramę klasztoru, nic bym nie uzyskał. Dziś uważam, że do mojej dyspozycji są media, ponieważ mam coś ważnego do powiedzenia i chcę to powiedzieć z miłością - Jezus nas kocha, nas wszystkich, którzy jesteśmy braćmi. Nauczyłem się również uniwersalizmu Kościoła, który głosił św. Paweł i z wielkim uporem cały czas głosi Jan Paweł II. Nauczyłem się po prostu wyjścia do ludzi w imię Chrystusa.

Ile w tym roku przypuszczalnie przybędzie młodych ludzi na pola lednickie?

- Dotychczas każdorazowe spotkanie poszerzało się o kolejne 20 tys. młodzieży. Więc wypadałoby, że w tym roku może być jej nawet 120 tys., ale będzie tyle, ile Pan Bóg przyprowadzi. Ja nie czynię cudów, te cuda czyni Pan Jezus - Lednica jest jednym wielkim cudem.

Wspomniał Ojciec o cegłach lednickich, czy one również będą rozdawane na Lednicy?

- Nie. Chcemy, aby po cegłę wykonaną z drogiego klinkieru zwróciły się osoby chętne, posiadające dojrzałą świadomość swoich dążeń. Młodzież jeszcze nie myśli o założeniu rodziny i zbudowaniu domu. Cegła akompaniuje i towarzyszy Lednicy, ale nie jest elementem integralnym tegorocznego nabożeństwa.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że co roku już niemal tradycyjnie przywoził Ojciec jakąś niespodziankę od Ojca Świętego.

- W tym roku nie byłem w Rzymie i chyba nie zdążę już tam pojechać, ale niespodzianką i wielkim darem jest coroczne słowo Ojca Świętego skierowane do lednickiej młodzieży. Papież był zajęty narodową pielgrzymką i kanonizacjami, Polacy wejściem do Unii, a ja jestem zajęty Lednicą. Może jestem monotematyczny, ale o niczym innym nie umiem myśleć ani mówić, ponieważ Lednica jest wielką lokomotywą mojej działalności duszpasterskiej. Z tego faktu oczywiście można się śmiać, ale można również pozazdrościć, bowiem trzy tysiące młodych ludzi bezpośrednio zaangażowanych jest w Lednicę - kto by nie chciał mieć takiego duszpasterstwa?!

Zdarzały się zarzuty, że młodzież przebywająca na tyłach pól lednickich nie do końca zachowywała się odpowiedzialnie i godnie. Czy ten problem będzie w tym roku jakoś rozwiązany?

- Jest rzeczą normalną i oczywistą, że na Lednicę przyjeżdża młodzież, która jest różnie umotywowana. Dlatego zdarzyć się może, że jedna czy dwie osoby mogą zapomnieć, po co przyjechały na Lednicę i czym jest Lednica. Uważam jednak, że nie jest to problem, który miałby przyćmić entuzjazm lednickiego nabożeństwa. Zdaję sobie sprawę, że na obrzeżach może nie być takich samych zachowań jak przy Rybie, aby to zmienić powstał Ruch Ewangelizatorów Obrzeża. Ludzie z Przystanku Jezus sami zgłosili się do "obstawy" tych terenów, po to, aby młody entuzjazm w pełni wykorzystać do spraw Bożych.

Lednica w tym roku otwiera się również na młodzież z innych krajów.

- To jest pomysł Ojca Świętego, który powiedział, że mamy wybierać Chrystusa na Lednicy i na wszystkich Lednicach świata. A zatem Lednica skojarzyła się Ojcu Świętemu z wyborem Chrystusa, dlatego zaprosiliśmy młodych ludzi z Niemiec, Czech, Francji, Anglii, a także ze Wschodu, ażeby poszerzyć horyzont naszego chrześcijańskiego myślenia, że obok nas przecież także żyją ludzie i że nie tylko dla nas słońce świeci.

Rozmawiała

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki