Logo Przewdonik Katolicki

Ściany fundamentowe

Robert Ritter
Fot.

"Niech się mury pną do góry..." - śpiewano w przebojowych piosenkach minionego okresu. Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić. Ściany te murujemy od góry fundamentu do poziomu 0.0 lub najczęściej trochę niżej. Ponieważ mają one bezpośredni kontakt z gruntem nie powinny być wykonane z materiału nasiąkliwego. Na pewno do takich celów nie nadaje się beton komórkowy czy inne materiały...

"Niech się mury pną do góry..." - śpiewano w przebojowych piosenkach minionego okresu. Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić.


Ściany te murujemy od góry fundamentu do poziomu 0.0 lub najczęściej trochę niżej. Ponieważ mają one bezpośredni kontakt z gruntem nie powinny być wykonane z materiału nasiąkliwego. Na pewno do takich celów nie nadaje się beton komórkowy czy inne materiały dobrze izolujące, ale łatwo nasiąkliwe. Ściany fundamentowe buduje się zazwyczaj z dobrze wypalonej cegły lub bloczków betonowych, tzw. "kanoldów". Kiedyś takie ściany, które miały bezpośredni kontakt z gruntem, murowano z kamienia, wyglądały naprawdę imponująco, ale cóż, czasy się zmieniły i taka piękna robota kosztuje.

Kanoldy


Bloczki betonowe, mówiąc prościej, są cegłami betonowymi produkowanymi w odmianach od M2-M6. Jeśli będą państwo kupowali bloczki betonowe, to warto pamiętać, że M2, M4 lub M6 wcale nie określa wytrzymałości takiego bloczku, a jedynie jego wymiary, ściślej mówiąc objętość. M6 informuje, że bloczek ma taką objętość jak 6 cegieł w murze. Wielokrotnie spotkałem się z inwestorami, którzy mylą te kwestie. O wytrzymałości tych elementów świadczy klasa betonu, z jakiego zostały wykonane oraz to, czy zostały zawibrowane podczas produkcji, czy też nie. Oto kilka rad, aby dowiedzieć się o wytrzymałości materiału budowlanego. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na kolor betonu - jeżeli jest żółty lub piaskowo-niebieski (zamiast ciemnoniebieski), może to świadczyć o tym, że producent zamiast cementu do produkcji użył tylko piasku i wody, dlatego lepiej z niego zrezygnować. Ponadto należy przyjrzeć się kształtowi elementów, czy są równe i mają wyraziste krawędzie, gdyż inne mogą świadczyć o złej technologii produkcji, niezagęszczeniu betonu w formach lub zbyt krótkim czasie dojrzewania.

Jak układać


Ściany fundamentowe murujemy na fundamentach. Przed wymurowaniem układamy na wierzchu fundamentu dwie warstwy papy na lepiku, najlepiej na gorąco, w celu uzyskania izolacji przeciwwilgociowej. Mury fundamentowe stawiamy na zaprawie cementowej, nigdy nie cementowo-wapiennej. Zaprawa cementowo-wapienna jest zaprawą cieplejszą, ale nie nadającą się do kontaktu ze środowiskiem wilgotnym; po wymurowaniu ścian fundamentowych do poziomu założonego w projekcie lub do poziomu minimum 30 cm powyżej zakładanego poziomu terenu. Zalecam także na ścianach wykonać obrzutkę z tynku cementowego. Polepsza ona trwałość murów i jest dobrym podkładem do wykonania izolacji pionowej ścian fundamentowych. Ściany izolujemy zarówno w części podposadzkowej od wewnątrz pomieszczenia lepikiem na gorąco, lub na zimno, jak i od zewnątrz. Taka izolacja zabezpiecza zarówno mury fundamentowe, jak i cały dom przed zawilgoceniem.

Na co zwrócić uwagę?


Podczas wykonywania ścian fundamentowych należy szczególną uwagę zwrócić na ich prawidłowe położenie, zgodne z projektem. Pamiętajmy, że ściany fundamentowe określają nam położenie wszystkich pozostałych ścian nośnych budynku. Zwróćmy również szczególną uwagę na izolacje przeciwwilgociowe poziome i pionowe, chroniące dom przed grzybem na ścianach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki