Logo Przewdonik Katolicki

Baterie łazienkowe

PK
Fot.

Różnorodność kształtów i kolorów, słowem jest w czym wybierać, gdy chcemy założyć nowy kran przy umywalce, wannie lub zlewozmywaku. Baterie czerpalne, bo tak nazywają się użytkowane na co dzień krany, można montować na ścianie, bezpośrednio na urządzeniu (umywalce, wannie, zlewozmywaku) lub na blacie pokrywającym szafki kuchenne. Baterie naścienne wymagają poprowadzenia...

Różnorodność kształtów i kolorów, słowem – jest w czym wybierać, gdy chcemy założyć nowy kran przy umywalce, wannie lub zlewozmywaku.

Baterie czerpalne, bo tak nazywają się użytkowane na co dzień krany, można montować na ścianie, bezpośrednio na urządzeniu (umywalce, wannie, zlewozmywaku) lub na blacie pokrywającym szafki kuchenne. Baterie naścienne wymagają poprowadzenia rur pod tynkiem, glazurą czy ekranem osłaniającym piony instalacyjne. Konieczne jest też dokładne rozmieszczenie końcówek do nakręcenia armatury. Prace te musimy zrobić przed ostatecznym wyposażeniem łazienki w biały montaż, co wymaga precyzyjnego rozplanowania położenia urządzeń.

Jedno- lub dwuotworowe


Stojące krany produkowane są jako jedno- lub dwuotworowe. Te pierwsze nadają się szczególnie do „obsługi” umywalki lub zlewozmywaka – zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Jednak rurki przyłączeniowe o małej średnicy ograniczają przepływ wody i gdy zależy nam na dużej wydajności (przy napełnianiu wanny), lepiej założyć krany dwuotworowe.
O komforcie użytkowania i szczelności baterii decyduje głowica otwierająca i zamykająca przepływ wody. Dwie oddzielne głowice do wody zimnej i ciepłej zastępuje coraz częściej jedna – mieszająca. Baterie w nią wyposażone noszą nazwę jednouchwytowych. Najpopularniejsze są głowice suwakowe z ceramicznymi płytkami sterującymi. Ich producenci udzielają gwarancji na szczelność od trzech do pięciu lat. Baterie z taką głowicą są jednak wrażliwe na zanieczyszczenia (piasek, drobiny metalu) w przepływającej wodzie i powinny mieć zamontowane filtry. Zwykle są one wbudowane fabrycznie, jeśli ich jednak nie ma, to na przyłączu do instalacji zakładamy filtr siatkowy. Możemy również kupić głowice termostatyczne. Zapewniają one stałą, niezależną od wahań ciśnienia i temperatury ciepłotę wody. Wbudowany w nich mechanizm mierzy temperaturę wypływu i natychmiast reaguje na odchylenia od nastawionej wartości. Baterie jednouchwytowe – mieszające, posiadają jeden uchwyt sterujący temperaturą i strumieniem wody, termostatyczne – wyposażone są w element regulacyjny, termostatyczny, utrzymujący stałą temperaturę wody.
Dobra bateria termostatyczna gwarantuje, że nawet przy nagłej zmianie temperatury nie poparzymy się. Gorąca woda natychmiast wymiesza się z zimną i, wypływając, będzie tylko o 1-2 stopnie Celsjusza cieplejsza. Pokrętło temperaturowe wyposażone jest w blokadę bezpieczeństwa nie dopuszczającą do przypadkowego otwarcia wody o temperaturze wyższej niż 38 stopni Celsjusza. Baterie sterowane elektronicznie działają na fotokomórkę; używane są w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach higienicznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki