Czy współczesny świat potrzebuje LAUDATO SI’ 2.0?
W obliczu postępującego kryzysu ekologicznego i technologicznego, który papież Franciszek proroczo i niezwykle trafnie opisał dekadę temu w swoim liście do świata – encyklice Laudato Si’, pojawia się pytanie: czy jego następca, Papież Leon XIV, podejmie to dziedzictwo i odczyta je na nowo w świetle epoki sztucznej inteligencji?
Czy zawarty w Laudato Si’ apel papieża Franciszka o tworzenie integralnej ekologii łączącej nas z powrotem ze stworzeniem może przynieść rozwiązania dla wyzwań współczesnego świata: dewastacji środowiska zewnętrznego oraz duchowego przez chciwość i niekontrolowaną technologię? Te, oraz wiele innych pytań będą tematem VII odsłony Międzynarodowej Konferencji „Creatio Continua”, która odbędzie się 14 czerwca (sobota) o godz. 9.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Wydarzenie organizowane jest przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie na zaproszenie nowego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, ks. Adriana Galbasa OSC.
Tematem przewodnim konferencji będzie pytanie o aktualność Laudato Si’ w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę. Dlatego wśród zaproszonych gości znaleźli się czołowi intelektualiści, duchowni oraz eksperci z Polski i zagranicy:
Rowan Williams – były arcybiskup Canterbury,
Grzegorz Górny – współzałożyciel „Frondy”,
Andrzej Leder – filozof i psychoanalityk,
Ron Ivey – doradca papieża Franciszka i Leona XIV ds. AI, Harvard University,
Agnieszka Romaszewska – założycielka Biełsatu,
Maria Libura – ekspertka ds. zdrowia publicznego,
John Milbank – twórca nurtu Radykalnej Ortodoksji,
Tomasz Stawiszyński – filozof, autor książki Powrót fatum.
Podczas wydarzenia uczestnicy pochylą się nad czterema kluczowymi pytaniami inspirowanymi Laudato Si’:
1. Czy możliwy jest porządek międzynarodowy wykraczający poza brutalną konkurencję?
2. Jakiej polityki ekologicznej i społecznej dziś potrzebujemy?
3. Czym jest „ekologia codziennego życia” i jak może ona chronić nas przed technologiczną dominacją nad ludzkim umysłem, która niszczy zdolność trwałej uwagi będącej niezbędnym warunkiem życia obywatelskiego, ale także „naturalną modlitwą duszy”?
4. W jakiej duchowości powinna być zakorzeniona „ekologia duszy”, by stała się prawdziwie integralna – nie zamieniając się w kolejną ideologię lub PR-ową technikę?
Konferencja będzie wierna strukturze encykliki papieża Franciszka, ukazując aktualność jej przesłania w świetle wyzwań geopolitycznych, technologicznych i duchowych, a wszystko to w świetle teologii – królowej nauk.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Partnerzy wydarzenia:
Kwartalnik „Więź „ (projekt „Misuse of Religion and Building Resilience”),
Program solidarności energetycznej „Ciepły Dom Ciepły Kościół”
Partnerzy medialni: „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, Radio Wnet, Radio Warszawa, Fundacja Promocji Solidarności, „Tygodnik Solidarność”, Tysol.pl, „Pressje”, „Nowy Obywatel”, „Nowa Konfederacja”, „Teologia Polityczna”, Magazyn „Kontakt”.