Logo Przewdonik Katolicki

Konferencja „Creatio Continua”

Konferencja „Creatio Continua”

Tematem przewodnim będzie pytanie o aktualność Laudato Si’ w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę.

Czy współczesny świat potrzebuje LAUDATO SI’ 2.0?
 
W obliczu postępującego kryzysu ekologicznego i technologicznego, który papież Franciszek proroczo i niezwykle trafnie opisał dekadę temu w swoim liście do świata – encyklice Laudato Si’, pojawia się pytanie: czy jego następca, Papież Leon XIV, podejmie to dziedzictwo i odczyta je na nowo w świetle epoki sztucznej inteligencji?
 
Czy zawarty w Laudato Si’ apel papieża Franciszka o tworzenie integralnej ekologii łączącej nas z powrotem ze stworzeniem może przynieść rozwiązania dla wyzwań współczesnego świata: dewastacji środowiska zewnętrznego oraz duchowego przez chciwość i niekontrolowaną technologię? Te, oraz wiele innych pytań będą tematem VII odsłony Międzynarodowej Konferencji „Creatio Continua”, która odbędzie się 14 czerwca (sobota) o godz. 9.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
 
Wydarzenie organizowane jest przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie na zaproszenie nowego Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, ks. Adriana Galbasa OSC.
 
Tematem przewodnim konferencji będzie pytanie o aktualność Laudato Si’ w kontekście nowych wyzwań: degradacji środowiska, kryzysu duchowego i wpływu sztucznej inteligencji na ludzką godność i pracę. Dlatego wśród zaproszonych gości znaleźli się czołowi intelektualiści, duchowni oraz eksperci z Polski i zagranicy:
Rowan Williams – były arcybiskup Canterbury,
Grzegorz Górny – współzałożyciel „Frondy”,
Andrzej Leder – filozof i psychoanalityk,
Ron Ivey – doradca papieża Franciszka i Leona XIV ds. AI, Harvard University,
Agnieszka Romaszewska – założycielka Biełsatu,
Maria Libura – ekspertka ds. zdrowia publicznego,
John Milbank – twórca nurtu Radykalnej Ortodoksji,
Tomasz Stawiszyński – filozof, autor książki Powrót fatum.
 
Podczas wydarzenia uczestnicy pochylą się nad czterema kluczowymi pytaniami inspirowanymi Laudato Si’:
1. Czy możliwy jest porządek międzynarodowy wykraczający poza brutalną konkurencję?
2. Jakiej polityki ekologicznej i społecznej dziś potrzebujemy?
3. Czym jest „ekologia codziennego życia” i jak może ona chronić nas przed technologiczną dominacją nad ludzkim umysłem, która niszczy zdolność trwałej uwagi będącej niezbędnym warunkiem życia obywatelskiego, ale także „naturalną modlitwą duszy”?
4. W jakiej duchowości powinna być zakorzeniona „ekologia duszy”, by stała się prawdziwie  integralna – nie zamieniając się w kolejną ideologię lub PR-ową technikę?
 
Konferencja będzie wierna strukturze encykliki papieża Franciszka, ukazując aktualność jej przesłania w świetle wyzwań geopolitycznych, technologicznych i duchowych, a wszystko to w świetle teologii – królowej nauk.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
 
Partnerzy wydarzenia:
Kwartalnik „Więź „ (projekt „Misuse of Religion and Building Resilience”),
Program solidarności energetycznej „Ciepły Dom Ciepły Kościół”
 
Partnerzy medialni: „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, Radio Wnet, Radio Warszawa, Fundacja Promocji Solidarności, „Tygodnik Solidarność”, Tysol.pl, „Pressje”, „Nowy Obywatel”, „Nowa Konfederacja”, „Teologia Polityczna”, Magazyn „Kontakt”.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki