Logo Przewdonik Katolicki

Maszyny do szycia

| 05.05.21r

Wybór maszyny do szycia jest trudny, szczególnie dla osoby początkującej.

Poszczególne modele różnią się od siebie gabarytami, kolorem, a przede wszystkim funkcjonalnością. Dużo zależy od tego, czy maszyna do szycia ma służyć do prostych prac domowych, czy też do zadań specjalnych.

Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa? Którą wybrać?
To wielki dylemat zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników maszyn do szycia. Odkąd pojawiły się urządzenia elektroniczne, które oferują szeroki zakres funkcji i wiele ułatwień podczas szycia, dla wielu wybór jest prosty. Po zamianie maszyny zwykłej  na nowoczesną nie wyobrażają sobie powrotu do starego sprzętu. Są jednak i takie osoby, które nie zamienią swojej tradycyjnej maszyny na żadną inną. Fakt faktem, zaawansowane maszyny do szycia na pewno kosztują więcej i dają znacznie szersze możliwości ciekawych realizacji. Wybierają je szczególnie hobbyści, którzy dużo szyją i mają zacięcie do dekorowania tkanin.

Maszyny komputerowe - dlaczego warto?
Jeśli nie wiesz, czy elektroniczna maszyna jest sprzętem odpowiednim dla Ciebie, poznaj dokładnie jej możliwości. Pierwsza ważna różnica dotyczy rozruchu. Tradycyjne urządzenie uruchomisz tylko i wyłącznie za pomocą pedała nożnego. W komputerowych maszynach masz do wyboru tradycyjny rozruch i dodatkowo elektroniczny sterownik.
Kolejna ważna różnica związana jest z ilością dostępnych ściegów. Maszyna mechaniczna ma ok. 30 podstawowych ściegów i najczęściej obszywa dziurki na guzik w kilku krokach. Całkiem inaczej przedstawia się sytuacja w maszynie elektronicznej. Tutaj masz dodatkowo ściegi ozdobne, za których pomocą wykonasz artystyczne realizacje. Najnowsze i droższe modele wyposażone są w mechanizm do wyszywania literek. Co więcej, w maszynach elektronicznych masz większą możliwość regulacji długości i szerokości ściegów. Najbardziej istotna różnica dotyczy szerokości wyszywania, bo w tradycyjnej maszynie ścieg nie będzie szerszy niż 5mm.

Automatyczna regulacja igły i automatyczne ryglowanie ściegu
Bardzo ważną funkcją dostępną w maszynach elektronicznych jest możliwość automatycznej regulacji igły. Dzięki temu nie musisz co chwilę odrywać rąk od szycia, aby zmienić pozycję igły. Maszyna samodzielnie ustawi ją w zaprogramowanej przez Ciebie pozycji. Dzięki temu Zaoszczędzisz wiele czasu, a szycie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Z kolei funkcja ryglowania ściegu polega na estetycznym zakończeniu wyszywania, co jest przydatne szczególnie podczas szycia dekoracyjnego. Maszyna wykona kilka wkłuć prawie że w jednym miejscu i zapętli nitkę. Stanie się to oczywiście po ukończeniu wyszywania wzoru do końca.
Oprócz ww. funkcji maszyn elektrycznych i tradycyjnych jest jeszcze wiele różnic, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Chodzi tu  m.in. o automatyczne ucinanie nitki, regulowany docisk stopki czy budowę ząbków. 
Jeśli stoisz przed wyborem swojej pierwszej lub którejś z kolei maszyny, skorzystaj z profesjonalnych zestawień rankingowych, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję. Zastanów się, do czego będziesz potrzebować maszyny i jakie funkcje będą dla Ciebie istotne. Zakup bardzo drogiego sprzętu z mnóstwem programów, których nigdy nie użyjesz, jest zbędny.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki