Logo Przewdonik Katolicki

Poznaj 8 najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce

| 14.10.20r

Koronawirus skutecznie blokuje nam zagraniczne wyjazdy do najbardziej znanych miejsc religijnych, ale nic straconego. W Polsce mamy również wiele pięknych zabytków sakralnych, które warto zobaczyć

Pamiętaj o ubezpieczeniu
Zanim gdziekolwiek wyjedziesz, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i całej rodziny. Najlepszym sposobem jest wykupienie polisy turystycznej. Pamiętaj jednak, by ubezpieczenie zawierało również zapisy dotyczące pomocy w razie zakażenia koronawirusem. W innym wypadku możesz być zdany na siebie w momencie, gdy pomoc będzie Ci najbardziej potrzebna. Poznaj więcej informacji o ubezpieczeniu turystycznym od koronawirusa (covid-19).
 
8 najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce
1. Zespół klasztorny w Leżajsku
Miejsce wyjątkowo ważne na pątniczym szlaku. Na wiernych czeka cudowny obraz Matki Boskiej Leżajskiej, opiekunki rycerzy kresowych. W świątyni ciekawe są również piękne organy wykonane w XVII wieku, które do dzisiaj zachwycają swoim brzmieniem.
2. Katedra w Kamieniu Pomorskim
Wielka katedra kryje w sobie wiele dzieł sztuki gotyckiej oraz zabytków barokowych. Największą atrakcją katedry są je podziemia, w których znajdują się groby biskupów i książąt pomorskich. Katedra jest jednym z pierwszych w Polsce kościołów zbudowanych z cegły.
3. Kościół w Dębnie Podhalańskim
Drewniany kościół św. Mikołaja Archanioła jest wyjątkowy, ponieważ znajduje się na liście UNESCO. Ten gotycki obiekt sakralny został zbudowany bez użycia nawet jednego gwoździa. Na wiernych czekają we wnętrzu kościoła gotycko-renesansowe polichromie oraz drewniany krucyfiks z drugiej połowy XVI wieku.
4. Katedra we Fromborku
Gotycka katedra została wzniesiona w XIV wieku i do dzisiaj robi ogromne wrażenie na turystach, którzy co roku tłumnie ją odwiedzają. Szczególnie piękny jest późnogotycki ołtarz z XVI wieku. Warto wspomnieć również, że z katedrą był mocno związany Mikołaj Kopernik. Jego ciało spoczęło nawet w podziemiach budynku. Sprawdź aktualny komentarz do ewangelii, by lepiej zrozumieć i wdrożyć do swojego życia słowa z Pisma Świętego.
5. Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria została założona przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego w XVII wieku. Na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej znajdziesz wiele kaplic oraz zespół klasztorny.
6. Opactwo Cystersów w Lubiążu
Szczególny punkt dla wiernych, którzy potrafią docenić piękno barokowych dzieł. W opactwie znajdziesz freski Michała Willmanna oraz rzeźby Mateusza Steinla.
7. Katedra w Gnieźnie
Katedra w Gnieźnie to najcenniejszy zabytek Szlaku Piastowskiego. Obiekt ma ogromne znaczenie religijne, ale również jej świadectwem historii Polski. Turyści najchętniej oglądają słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które są uznane za najcenniejsze dzieło sztuki romańskiej w Europie.
8. Kościół Mariacki w Gdańsku
Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XVI wieku i trwała ona 160 lat. Wewnątrz budynku znajdziesz wiele dzieł taki jak: gotycka rzeźba „Pięknej Madonny” oraz kopia obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.
 
Podsumowanie
Jak widzisz, w Polsce znajdziesz wiele miejsc, do których warto pojechać. Jeśli jednak chcesz wybrać się poza granice naszego kraju, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym, które możesz wzbogacić o kartę EKUZ. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/. Dzięki takiemu pakietowi będziesz kompleksowo zabezpieczony na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą Cię spotkać i skutecznie popsuć wyjazd.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki