Logo Przewdonik Katolicki

Włosi nie ufają państwu, ufają papieżowi

PAP | 02.01.15r

Najnowszy sondaż pokazuje spadek zaufania Włochów do instytucji państwowych, za to zwiększające się zaufanie do papieża.

Najnowszy sondaż pokazuje spadek zaufania Włochów do instytucji państwowych, za to zwiększające się zaufanie do papieża.
Rozpowszechniony przez media doroczny raport Instytutu Badań Społecznych Demos "Włosi i państwo" pokazuje ponury obraz ich stosunku do władz i najważniejszych instytucji. W analizach zwraca się uwagę na to, że obywatele czują się zagubieni, zdezorientowani, nieufni i osamotnieni wobec instytucji państwowych. Jedyną nadzieją zaś jest papież Franciszek, któremu ufa 88 procent Włochów.
Utrata zaufania do państwa osiąga niespotykane wcześniej rozmiary - zauważono. Ufa mu tylko 15 procent ankietowanych.
O 5 punktów procentowych, z 49 do 44 procent, spadło w ciągu minionego roku zaufanie do prezydenta Giorgio Napolitano, postrzeganego przez większość sił politycznych w kraju jako gwarant stabilności. Zaufanie do Unii Europejskiej zmniejszyło się w skali rocznej z 32 do 27 proc. Jeszcze bardziej kryzys ten dotknął sądownictwo. Ufa mu jedna trzecia Włochów, podczas gdy przed rokiem było ich 40 procent.
O kilka punktów procentowych spadło zaufanie do największych central związkowych i władz lokalnych wszystkich szczebli.
Ponadto zauważa się, że mimo bardzo wysokiego zaufania do papieża Franciszka, spada ono wobec Kościoła. W ciągu roku zmniejszyło się z 54 do 49 procent.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki