Logo Przewdonik Katolicki

Narodowe Święto Niepodległości 2016

Serwis PAP | 11.11.16r

Obchody Święta Niepodległości przebiegły w tym roku spokojnie. Świętowano w całej Polsce

Uroczystości święta narodowego rozpoczeły się w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Otwarty po 225 latach kościół jest znakiem wdzięczności m.in. za odzyskaną niepodległość. 

Następnie na placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przemówienie wygłosił tam prezydent Andrzej Duda.  "Dziś jesteśmy dzięki tamtemu bohaterstwu i bohaterstwu ostatnich dziesięcioleci znowu w niepodległej i wolnej Polsce. Zbliżamy się do 100. rocznicy niepodległości z 1918 roku. Głęboko wierzę, że patrzą na nas dzisiaj z niebios tamci bohaterowie, ojcowie niepodległości i ci, którzy polegli, albo pomarli w walce i tęsknocie za ojczyzną. Ci, którzy o nią walczyli, ją zdobyli" - powiedział.


"Jestem głęboko przekonany, że wszyscy oni chcieliby, abyśmy w sprawach fundamentalnych, a najbardziej fundamentalną z nich jest niepodległość, byli wszyscy razem. Żebyśmy nie szli w różnych marszach, bo są polityczne swary i mamy różne poglądy i często spieramy się ze sobą" - mówił Duda zaznaczając, że w sporach w państwie demokratycznym nie ma nic nienaturalnego.

Wcześniej prezydent złożył wieńce przed pomnikami Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego.

W stolicy odbyło się w tym dniu wiele wydarzeń mających na celu uczczenie narodowego święta, m. in. Bieg niepodległości, Marsz Niepodległości ( który według danych Policji zgromadził około 75 tysięcy osób) i manifestacje KOD (Policja ustaliła liczbę ich uczestników na około 10 tysiecy osób.) 

Tegoroczne obchody minęły w Stolicy i całym kraju bez większych ekscesów, mimo obaw, że mogłyby się powtózyć incydenty z poprzednich lat. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki