Logo Przewdonik Katolicki

Orszaki Trzech Króli przejdą nie tylko w Polsce

KAI, msz | 05.01.15r

Kolorowy, radosny, pełen kolędowego śpiewu orszak trzech króli przejdą już po raz siódmy ulicami ponad 330 polskich miast i kilkudziesięciu miast na świecie, m.in. Goerlitz w Niemczech, Bukareszcie w Rumunii, Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz Nikołajewie na Ukrainie.

Tegoroczne hasło brzmi: „Pokój - radość - rodzina” i jest cytatem z papieża Franciszka. W tym plenerowym wydarzeniu uczestniczą dziesiątki tysięcy osób – całe rodziny, stowarzyszenia, organizacje, wspólnoty parafialne, domy kultury i szkoły. Z roku na rok gromadzi więcej tych, którzy chcą pokłonić się małemu Jezusowi w stajence, jak uczynili to ponad dwa tysiące lat temu Trzej Królowie, podążając za Gwiazdą Betlejemską. Nieodzownym elementem każdego orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Podobnie jak co roku organizatorzy w każdej miejscowości będą rozdawać kolorowe, papierowe korony i śpiewniki. Można też będzie skorzystać ze specjalnej, bezpłatnej aplikacji mobilnej, dzięki której można będzie pobrać teksty ponad 200 polskich kolęd.
Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców - zwłaszcza dzieci - i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski. W wielu miejscach przygotowano koncerty kolęd, występy regionalnych kapel, różnorodne pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę, betlejemską gwiazdę, najciekawsze, „tematyczne” przebranie.
W Warszawie po raz pierwszy królami z Azji i Afryki będą osoby pochodzące z tych kontynentów. W Krakowie Trzej Królowie przejadą z Wawelu dorożkami, w Poznaniu każdy uczestnik będzie mógł choć na chwilę zamienić się w króla – stając za drewnianą figurką i zrobić sobie zdjęcie. Fundacja Orszak Trzech Króli ufundowała wizytę wielbłąda w Borku Starym. Kłodzko z kolei przywraca tradycję wypiekania „szczodraków” – pieczywa obrzędowego przygotowywanego specjalnie dla kolędników, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory zaśpiewają słowackie kolędy, a w Świdnicy wspólnie będą kolędować katolicy i protestanci. 
We Wrocławiu Orszak zakończy się kolędowaniem z zespołem Golec uOrkiestra.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki