Logo Przewdonik Katolicki

Królowie na ulicach

Szymon Bojdo | 06.01.17r

Ulicami ponad 500 miast przeszły Orszaki Trzech Króli. W jednym z nich wziął udział prezydent Polski

Szacunek do ludzi, świata i przyrody jest motywem przewodnim Orszaku 2017. W tym roku scenariusz Orszaku nawiązuje do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszyli wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy - pasterze narodów -  poszukiwali Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju.

Królowie, podczas swej wędrówki do Stajenki zobaczyli upadek pierwszych ludzi -  Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzeli Chóry Anielskie, które wychwalały dzieła Pańskie, przeszli przez Bramę Anielską, która zaprowadziła ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.

 

Hasło Pokój i Dobro nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu Święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.

Scenariusz Orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato si” zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

W haśle Pokój i Dobro zawiera się również dewiza Orszaku. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie, wraz z małżonką, Agatą Kornhauser Dudą. W tym wyjatkowym Orszaku na rynku spotykają się pochody ze wszystkich cieszyńskich parafii. Prezydent przemówił do ich uczestników, dziękując za ich organizację i podkreślając obywatelski wymiar przedsięwzięcia. 

Orszaki Trzech Króli odbywają się w Polsce już po raz 9. Od ośmiu lat 6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego, jest dniem wolnym od pracy. 

 

Orszak Trzech Króli w liczbach

– Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Po prostu nr 1!

– na tylu kontynentach odbędzie się Orszak Trzech Króli w 2017 roku.

konkursów towarzyszy przygotowaniom do Orszaku Trzech Króli

– od tylu lat (od 2011 roku) 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.

– już po raz dziewiąty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami polskich miast.

21 orszaków przejdzie 6 stycznia poza granicami Polski.

208 kolęd i pastorałek zawiera aplikacja kolędowa przygotowana na Orszak 2017.

515 orszaków przejdzie ulicami polskich miejscowości w 2017 roku.

900 prac zgłoszono w 2016 roku na konkurs plastyczny.

1000 szkół zgłosiło udział w Orszaku 2017.

1545 królów wraz z kolorowymi orszakami wyruszy za gwiazdą do stajenki.

350 tys. śpiewników z kolędami trafi do rąk uczestników Orszaku 2017.

700 tys. kartonowych koron przygotowano dla uczestników orszaków w Polsce i za granicą.

2 mln – oglądalność Orszaku 2016 (w samej TVP)

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki