Logo Przewdonik Katolicki

Morricone dla Franciszka

asz | 15.06.15r

W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu Ennio Morricone, światowej sławy kompozytor i zdobywca wielu nagród, w tym w 2007 roku Oskara, ujawnił, że skomponował mszę z okazji 200. rocznicy odnowienia Towarzystwa Jezusowego, którą nazwał imieniem papieża Franciszka.

Jak sam stwierdził „jest tyle «zbiegów okoliczności», które muszę nazwać prawdziwymi cudami. Papież Franciszek jest przecież jezuitą, a w 1986 roku napisałem muzykę do filmu „Misja”, opowiadającego o pracy jezuitów w Ameryce Południowej. Na utwór ten składają się zarówno elementy tradycyjnej muzyki gregoriańskiej, jak i elementy muzyki współczesnej. To jednym słowem tradycja przekazana za pomocą nowego języka”. Msza – „Missa Papae Francisci” miała już swoją premierę w jezuickiej świątyni Il Gesu w Rzymie. Kompozytor osobiście dyrygował Rzymską Orkiestrą Symfoniczną oraz dwoma chórami; Akademii św. Cecylii i Opery Rzymskiej. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki