Logo Przewdonik Katolicki

Katolik a polityka – debata

msz | 04.03.15r
Autor: Konstanty Superczyński

W Poznaniu w Pałacu Działyńskich przy poznańskim Starym Rynku odbyła się debata „Katolik a polityka” – kolejna z cyklu spotkań pt. „Poznańskie Debaty Społeczne”.

Celem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do debaty na ważne i aktualne tematy dotyczące Polski, naszego regionu - Poznania i Wielkopolski - oraz Kościoła. Zaproszeni goście zastanawiali się nad tym, czy istnieje neutralność światopoglądowa państwa, czy można wskazać wzór kultury politycznej możliwej w Polsce do zaakceptowania dla wszystkich obywateli i czy polscy politycy poszukują jeszcze wspólnego dobra czy dbają jedynie o własne, partyjne interesy. W czasie dyskusji ks. dr Paweł Deskur przypomniał, że Kościół broni prawa do wypowiadania się w kwestiach społecznych. − Katolik świecki jest zobowiązany do uczestnictwa w życiu politycznym, starając się przybliżać rozwiązania władzy świeckiej do tego, czego pragnęlibyśmy jako uczniowie Jezusa Chrystusa − zauważył sekretarz Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim. Na niski poziom politycznych debat prowadzonych w telewizji zwrócił uwagę Maciej Musiał. − Polityka dziś to działania związane ze zdobyciem lub utrzymaniem władzy, a w takim postrzeganiu polityki nie ma miejsca na troskę o dobro wspólne − stwierdził Musiał. Podkreślił, że katolik powinien spróbować dawać świadectwo, że tak być nie musi. Z kolei Janusz Pałubicki wyraził przekonanie, że wiedza na temat nauki społecznej Kościoła nie przekłada się na wpływ katolików na politykę. − Być może jest to wynik braku wystarczającej wiedzy na ten temat albo długotrwałego trendu odsuwania spraw wiary od polityki − podkreślił działacz opozycji w okresie PRL-u.
Organizatorem inicjatywy jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, Korporacją Akademicką Magna Polonia oraz Ruchem Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 • awatar
  służba narodowi
  09.03.2015 r., godz. 21:36

  Cieszę się, że odbyła się tak pożyteczna debata. I to gdzie, w Poznaniu, obok Gniezna, Kalisza i Krakowa, kolebce polskości.

  Nauka społeczna Kościoła może być wcielana w życie tylko przez tych, którzy nią żyją na co dzień. Jeżeli ktoś traktuje wiarę instrumentalnie tzn., że jego bożkiem jest polityka. A stąd droga niedaleka do np. islamskiego ekstremizmu, gdzie polityka przejmuje kontrolę nad religią. U nas wymiar bałwochwalstwa jest nieco inny.

  Polsce i Polakom brakuje zakończenia wojny polsko-polskiej, a tego można dokonać na dwa sposoby przez usunięcie intrygantów, przez których PO dryfuje na lewo, a tego mogą dokonać strkutury regionalne i lokalne partii albo przez przeprowadzenie dekomunizacji.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki