Logo Przewdonik Katolicki

Astronauta zwrócił kamień do katedry

Szymon Bojdo | 30.03.15r

Niemiecki astronauta Aleksander Gerst zwrócił fragment kamienia z katedry w Kolonii, który towarzyszył mu w kosmicznej misji.

- Kamień był ważnym gościem stacji kosmicznej-  powiedział 38-letni astronauta w czasie specjalnej ceremonii zorganizowanej przez nadburmistrza Kolonii Jürgena Rotersa w kolońskim ratuszu.
W czasie sześciomiesięcznej misji o nazwie „Blue Dot” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), kamień z fasady katedry z Kolonii, jak obliczyli geofizycy, okrążył ziemię ponad 2 tysiące razy i pokonał 110 milionów kilometrów.
Z uczniami kolońskich szkół Gerst podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w kosmosie: „niewiarygodne jest obserwować jak delikatna jest ziemia” mówił naukowiec. Z kosmosu obserwował on bowiem zmiany zachodzące w wyniku wojen i niszczenia klimatu: „Nie wiem jak to wyjaśnić, że tak niszczymy naszą planetę, że doprowadzamy do rożnych wojen” dzielił się swoimi przemyśleniami naukowiec.
Następnie astronauta wpisał się do księgi pamiątkowej. Ważący 96 gram kamień z katedry będzie wystawiony do połowy maja w ratuszu w Kolonii. Oprócz wykonanych na nich około 100 eksperymentów na samej stacji kosmicznej, astronauta wyniósł go również w przestrzeń kosmiczną, w listopadzie 2014 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki