Logo Przewdonik Katolicki

Zachować wrażliwość mimo wszystko

Ks. Wojciech Nowicki
Fot. Piotr Łysakowski

Przyzwyczaić się można do wszystkiego. I do wojny, i do biedy. Przyzwyczajenie nie musi jednak oznaczać zobojętnienia. Życie, choć w zupełnie zmienionej rzeczywistości, toczy się dalej.

Dzieci się uczą, mieszkańcy robią zakupy, rodziny próbują doświadczyć choćby namiastki normalności, czego zewnętrznym znakiem była ustawiona w okresie świąt Bożego Narodzenia choinka w centrum Kijowa. Niemniej jest to codzienność zbombardowana, inna od naszej, inna od tej, nim 24 lutego 2022 r. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. O tym, jak ludzie żyją pomimo wojny, o tym, jak się przyzwyczaić do spadających bomb i alarmów przeciwlotniczych i nie zobojętnieć na los drugiego człowieka, rozmawiają Weronika Frąckiewicz, która przez pół roku z bliska widziała biedę mieszkańców Afryki, i Jarosław Krawiec OP, który dzieli z Ukraińcami ich zbombardowaną codzienność.
W tym numerze wracamy też do zmian w religijności Polaków. Zwykle w dyskusji publicznej akcentuje się procesy zachodzące na całym świecie, które docierają również do nas. Rozmówca Małgorzaty Bilskiej, prof. Zbigniew Pasek, zwraca jednak uwagę na specyfikę polskiej religijności, która ma swoje korzenie w historii. Czyni też ciekawe rozróżnienie między sekularyzacją a prywatyzacją religii. Wydaje się, że to rozróżnienie nie jest jedynie intelektualnym dyskursem, ale faktycznie może pomóc lepiej nie tylko diagnozować procesy, ile skuteczniej wyciągać z nich wnioski. Bo przecież zupełnie inaczej ma się sprawa ze społeczeństwem, które się ateizuje, a inaczej z takim, które porzuca dotychczasowe formy religijności na rzecz innych, ciągle jednak poszukując jakiejś duchowości. Pytanie, z którym możemy identyfikować społeczeństwo polskie?
Piszemy też o dość zaskakującej inicjatywie najbogatszych ludzi na świecie, którzy zaapelowali, by ich bardziej opodatkować. Zwykliśmy powtarzać za Benjaminem Franklinem, często zresztą nie mając wiedzy, że to on był autorem tych słów, że pewne na tym świecie są tylko śmierć i podatki. I o ile tego pierwszego nie unikniemy, o tyle od podatków próbujemy się nieraz wykręcić, a w każdym razie szukamy sposobu, by płacić jak najmniejsze. Jak właściwie Kościół patrzy na podatki, zwane też niejednokrotnie daniną społeczną? Jak podchodzi do opodatkowania najbogatszych? Czy możliwa jest realizacja idei wyrażonej przez Benedykta XVI, by także w kwestii opodatkowania zastosować zasadę subsydiarności? Z tymi pytaniami próbuje się zmierzyć ks. Artur Stopka.
Kto z nas nie doświadczył w swoim otoczeniu, w tym w pracy, sytuacji, w której ktoś w rozmowie nam przytakiwał, a za plecami skrytykował? Nieszczerość, nieumiejętność krytycznego dialogu, uciekanie od konfrontacji – mierzymy się z tym na co dzień. A co, gdyby stworzyć przestrzeń, w której każdy może się swobodnie wypowiedzieć, bez lęku, a jednocześnie umie przyjąć krytykę? Bezpieczeństwo psychologiczne – to narzędzie proponuje Katarzyna Frużyńska, by poprawić jakość naszych relacji osobistych i zawodowych.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki