Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w dniach 26 lipca – 6 sierpnia, to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie wakacji. Jak na tym etapie przygotowań wygląda sytuacja w porównaniu z ŚDM w Krakowie? Ksiądz Biskup organizował je u nas siedem lat temu.
– Trudno porównać oba wydarzenia, ponieważ byliśmy wtedy w roli gospodarza. W każdej polskiej diecezji był koordynator ŚDM otoczony sztabem młodych wolontariuszy, podzielonych na różne sekcje. To było wielkie poruszenie dla całego polskiego Kościoła. W przypadku wyjazdowych ŚDM też jest koordynator diecezjalny i osoby, które współtworzą z nim duszpasterstwo młodych, ale zaangażowanie nie obejmuje całych parafii. Odpowiadamy na zaproszenie kogo innego.
Najłatwiej spojrzeć na liczby. Obecnie zarejestrowano ponad 600 tys. młodych ludzi z całego świata. W Krakowie o tej porze było ponad 400 tys. Uczestników zawsze jest co najmniej dwa razy tyle, co zarejestrowanych grup. Młodzież nie lubi formalności, przyjeżdża także wyłącznie na wydarzenia centralne – na własną rękę. Spotkania z Ojcem Świętym są otwarte, dlatego można wziąć w nich udział bez pakietu pielgrzyma itp. Z Polski już jest zarejestrowanych ponad 20 tys. osób. To dużo – więcej nas było tylko w Paryżu w 1997 r. (25 tys.) i w Rzymie w 2000 r. (50 tys. ), za Jana Pawła II. Obecna liczba jest podobna do tej sprzed 26 lat.
Koszt wyjazdu jednej osoby szacuje się na około 4,5 tys. złotych. To sporo. Z drugiej strony to świetny pomysł na spędzenie części wakacji lub urlopu.
– Tyle wynosi średni koszt pobytu w Portugalii przez dwa tygodnie. Sześć dni uczestnicy spędzą w diecezjach (26–31 lipca), potem pojadą do Lizbony, gdzie zaplanowano tzw. triduum katechetyczne, trzy dni katechez głoszonych dla nich przez biskupów. Następnie odbędzie się pięć wydarzeń centralnych, w tym cztery z udziałem papieża Franciszka. Polska dostała 12 miejsc na katechezy. ŚDM potrwa do 6 sierpnia.
Koszt „pakietu pielgrzyma” to około 70–75 proc. kosztów wydarzenia. Resztę pokrywają partnerzy organizatora, sponsorzy itd. Strona kościelna w kraju gospodarza organizuje specjalne tace przeznaczone na ten cel. Wsparcie otrzymuje też młodzież, która wyjeżdża na ŚDM – pomagają jej sponsorzy, czasem samorządy. Część grup jadących autokarami zwiedza po drodze inne miejsca i wyjazd może być droższy. Niektórzy jadą za granicę na trzy tygodnie.
Ile razy Ksiądz Biskup był na ŚDM?
– Jadę dziesiąty raz. Najpiękniejsze rzeczy dzieją się „pomiędzy” wydarzeniami zapisanymi w programie. Młodzież spotyka się ze sobą na ulicach, na placach; poznaje katolików, u których mieszka. To różnokolorowy, wielojęzyczny tłum młodych ludzi, którzy wspólnie się bawią, tańczą, rozmawiają, wymieniają doświadczeniami. Czuć niesamowitą młodość i entuzjazm Kościoła.
Jako mieszkanka Krakowa doskonale pamiętam tę radość rozśpiewanych, roześmianych, pozdrawiających wszystkich młodych ludzi z całego świata. Kościół globalny, wielu tradycji, kolorów skóry, ze wszystkich kontynentów. Święto katolickiej wspólnoty.
– A według statystyk policyjnych pomimo tak dużej liczby młodych przebywających w tym samym mieście spada wtedy radykalnie liczba wykroczeń i przestępstw. Jest dużo mniejsza niż średnia statystyczna.
Na koniec – czym będzie Scena Polska w Lizbonie?
– Organizujemy ją na stadionie w centrum miasta, który nosi nazwę 1 maja. Począwszy od 31 lipca przez cały tydzień będziemy prezentować polską kulturę. Będą koncerty, strefa wystawiennicza, modlitwy. Stadion stanie się miejscem spotkania Polaków z kraju oraz Polonii. Zapraszamy młodzież z innych krajów, żeby podzielić się z nią tym, co mamy dobrego.
Kogo z artystów można będzie posłuchać?
– Będzie m.in. Darek Malejonek, Olga Szomańska, Kuba Bartczak, Gabi Gąsior, Siewcy Lednicy. Będą aktorzy – Adam Woroniecki, Darek Kowalski, Hubert Kowalski z chórem „Jednego Serca, Jednego Ducha”. Koncerty są ułożone tematycznie. Wszystkie informacje znajdują się na stronie sdmpolska.pl. ŚDM to wielka katecheza o Chrystusie i doświadczenie wiary, w którym mogą wziąć udział młodzi ludzie stojący na obrzeżu wiary i Kościoła.