Logo Przewdonik Katolicki

Kościół i moda

Natalia Budzyńska
FOT. FILIKR

Pamiętają Państwo scenę pokazu mody kościelnej w filmie Rzym Felliniego?

Ha, no i proszę, czego się doczekaliśmy: w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku za dwa miesiące zostanie otwarta wystawa, której będzie patronować pismo „Vogue” oraz Watykan. Konkretnie redaktor naczelna amerykańskiej edycji tego ekskluzywnego magazynu modowego Anna Wintour oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. O „Vogue’u” jest w naszym kraju głośno, przede wszystkim wśród kobiet, a to z powodu pierwszego polskiego wydania. A konkretnie okładki, która doczekała się w internecie wielu memów. Bo pozowały na niej dwie polskie modelki na tle zanurzonego w szarej chmurze Pałacu Kultury i obok zaparkowanej czarnej wołgi z lat 50. Przede wszystkim nabijano się z warszawskiego smogu, ale też z innych rzeczy, na przykład z kompleksów niektórych Polek, które krzyczały, że przecież nasz kraj to nie tylko socrealistyczny budynek i stary samochód! Że jesteśmy przecież nowocześni! Mamy w stolicy przeszklone drapacze chmur i Złote Tarasy! Polski „Vouge” tak szybko zniknął z kiosków i salonów prasowych, że nawet nie zdążyłam go przekartkować, chociaż przyznaję, że lubię czasem pooglądać modelki w butach za dwa tysiące złotych i więcej. Słyszałam tylko, że głównie znajdują się tam reklamy, i przypominam sobie, że kiedy w latach 80. przywożono mi numery „Vouge’a” z zagranicy, to te reklamy były dla mnie, nastolatki, bramą do lepszego świata. Reklamy rękawiczek, torebek, biżuterii i perfum z pachnącymi zaklejonymi stronami. A Anna Wintour to przecież ta hetera, która w filmie Diabeł ubiera się u Prady stała się pierwowzorem postaci wpływowej Mirandy Priestly granej przez Meryl Streep, prawda? A teraz ona razem z kardynałem Ravasim patronują wystawie zatytułowanej „Niebiańskie ciała: moda i katolicka wyobraźnia”. Kardynała Ravasiego, którego artykuły drukował „Przewodnik Katolicki”, bardzo szanuję, bo to pierwszy tak otwarty na sztukę współczesną purpurat w Watykanie – tak, to dzięki niemu Watykan ma swój pawilon na Biennale w Wenecji i to on powołał na dyrektora Muzeów Watykańskich po raz pierwszy w historii kobietę.
Jestem bardzo ciekawa tej wystawy, bo wpływ trendów w modzie na stroje, szaty i insygnia kościelne jest oczywisty. Organizatorzy przyznają, że negocjacje ze Stolicą Apostolską trwały dwa lata i ostatecznie obie strony doszły do porozumienia. Watykan użyczy na wystawę eksponaty, a będą to szaty co najmniej piętnastu papieży! Wśród nich ornat Jana Pawła II ze Światowych Dni Młodzieży w Paryżu. W osobnych salach mają być pokazane stroje projektantów mody inspirowane sztuką sakralną.
Obiecuję, że na pewno o tym napiszę!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki