Logo Przewdonik Katolicki

Gra o życie

Szymon Bojdo
FOT.MATERIAŁY PRASOWE.

Warto przypominać, że historia ochrony życia poczętego w Polsce, to nie kwestia doraźnych rozwiązań politycznych, ale dziesięcioleci starań o dobre prawo.

Film dokumentalny Gra o życie, który swoją premierę miał w TVP 27 marca, dobrze będzie obejrzeć zawsze, przed tym gdy rozpoczną się kolejne dyskusje na temat polepszenia prawnej ochrony dzieci poczętych w naszym kraju. Jest to bowiem skondensowana historia działań polityków, duchowieństwa, organizacji społecznych i oddolnych inicjatyw, których celem było zdelegalizowanie aborcji i wprowadzenie prawa chroniącego życie.
Obraz w reżyserii Krzysztofa Nowaka nie jest tylko przekazaniem obecnego stanu prawnego i zmian, które do niego doprowadziły. Pierwszą narratorką filmu jest dr Wanda Półtawska. W tle jej opowieści pokazano, jak po II wojnie światowej doszło do legalizacji aborcji w PRL. Następnie poznajemy działania kardynałów Wojtyły i Wyszyńskiego oraz współdziałających z nimi osób świeckich, które stopniowo starały się wpływać na świadomość ludzi. Poznajemy przy tej okazji historię osób walczących o prawo do życia w Polsce: księży, działaczy ruchów pro-life i polityków. Kolejne dekady przynosiły inną specyfikę obrony życia poczętego, a początek demokracji w Polsce dał możliwość rozpoczęcia kilkuletnich przygotowań do wprowadzenia w 1993 r. ustawy chroniącej życie poczęte i zakazującej aborcji. Kolejnym wyzwaniem było zablokowanie próby liberalizacji ustawy kilka lat później. Ten czas pokazał, że nie tylko ruchy polityków i prawników, ale przede wszystkim edukacja i zdecydowany głos obywateli może doprowadzić do zmian. Film zawierający unikalne archiwalia i świadectwa dobrze pokazuje, jak można wygrywać najważniejsze sprawy w trudnych warunkach publicznej debaty.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki