Logo Przewdonik Katolicki

Jubileusz na stadionie

Marek Dłużniewski
Stadion Inea w Poznaniu

Jednym z miejsc centralnych kwietniowych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski będzie poznański INEA Stadion. Chęć osobistego udziału w tym wydarzeniu można zgłaszać już dziś.

Uroczystości rocznicowe na INEA Stadionie zwieńczą swoiste triduum jubileuszowe. Trzydniowe centralne obchody, które będą miały jednocześnie charakter kościelny i państwowy, rozpoczną się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim 14 kwietnia. W kolejnych dwóch dniach Poznań stanie się główną areną wydarzeń. Najpierw w stolicy Wielkopolski obradować będzie Zgromadzenie Narodowe, a więc połączone izby Sejmu i Senatu. W sobotę 16 kwietnia nastąpi finał centralnego jubileuszu, czyli właśnie uroczystości na stadionie. Z ramienia Kościoła za ich organizację odpowiada sztab ludzi z bp. Damianem Brylem na czele. Ze strony władz publicznych są to z kolei m.in. Narodowe Centrum Kultury, a także przedstawiciele władz samorządowych. Wszystko zaś reżyserują, mający doświadczenie w spektakularnych realizacjach, Szymon Łosiewicz i Adam Tyszka. Czego zatem można spodziewać się po poznańskich obchodach?
 
Po pierwsze – liturgia
Całość, zatytułowana Gdzie chrzest, tam nadzieja, podzielona została na dwie główne części: religijną i tę bardziej świecką. Na pierwszą złoży się rozbudowana liturgia uwielbienia i dziękczynienia z elementami artystycznymi, którą poprowadzi aktor Radosław Pazura. Zerowym punktem będzie integracja wspólnoty poprzez Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O 10.50, a ta godzina po usunięciu kropki jest bardzo symboliczna, rozpocznie się uwielbienie i dziękczynienie za łaskę chrztu świętego zapowiada ks. Waldemar Szlachetka, odpowiedzialny za przygotowanie liturgii. W czasie uroczystości, oprócz Słowa Bożego, odczytana zostanie też deklaracja o wzajemnym uznawaniu chrztu między wyznaniami chrześcijańskimi z udziałem przedstawicieli wspólnot niekatolickich. Istotnym elementem będzie też odnowienie przyrzeczeń chrztu, a także świadectwo wiary osoby świeckiej. Mogę powiedzieć, że będzie to postać znana – nie zdradza szczegółów ks. Szlachetka.
Interesująco zapowiada się celebracja imienia chrześcijańskiego. Ma ona wyrażać wdzięczność za otrzymane na chrzcie imię. Młodzież z różnych części kraju przywiezie ze swoich diecezji relikwiarze i przejdzie z nimi w korowodzie świętych – mówi ks. Szlachetka.
Na zakończenie obchodów religijnych odprawiona zostanie Msza św., którą koncelebrować będą nie tylko polscy biskupi, ale też legat papieski.
 
Po drugie – kultura
Eucharystia będzie ostatnim elementem poznańskiej części uroczystości jubileuszowych, ale tylko tych stricte religijnych. Po Mszy św. rozpocznie się bowiem drugi etap obchodów na INEA
Stadionie, który będzie miał charakter już nieco bardziej świecki. Przeznaczony będzie także dla osób, które niekoniecznie deklarują się jako osoby wierzące. Rocznicę chrztu świętujemy jednak wspólnie, cała Polska. Dlatego też formuła obchodów jest na tyle pojemna, aby mogli w nich wziąć udział wszyscy ci, którzy identyfikują się z Ojczyzną i jej historią – zapewnia Przemysław Terlecki, koordynator obchodów jubileuszu chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej. Pierwszym elementem tej części będzie quiz multimedialny „Człowiek 1050-lecia”, podczas którego zostaną przedstawione najważniejsze postaci i wydarzenia polskiej historii. Następnie na stadionowej scenie zaprezentowany zostanie musical Jesus Christ Superstar, którego realizacja spocznie na barkach artystów z poznańskiego Teatru Muzycznego. Spektakl zakończy centralne uroczystości rocznicowe w Poznaniu.
 
1050 głosów na 1050 lat
Jednak wymiar artystyczny obecny będzie nie tylko podczas musicalu, ale także podczas części religijnej. Za przygotowanie oprawy muzycznej odpowiedzialny jest związany z Poznaniem muzyk Poldek Twardowski. Symbolicznie przejdziemy od przeszłości do teraźniejszości, od pogaństwa do chrześcijaństwa, do czego nawiąże specjalna etiuda – tłumaczy. Akcenty muzyczne nierozerwalnie wiązać będą się nie tylko z całą celebracją uwielbienia i dziękczynienia, ale też samą liturgią Eucharystii. Co będzie można usłyszeć podczas Mszy św.? – Nie może zabraknąć pieśni starych i tradycyjnych, takich jak Bogurodzcia czy piękny hymn Jana Kochanowskiego Czego chcesz od nas Panie. Będą także pieśni młodsze, ale znane, które już zdążyły się zakorzenić w liturgii – zdradza Twardowski. W pracy nad muzyczną stroną poznańskich obchodów wesprą go m.in. Aleksander Gref, Hubert Kowalski czy Marcin Pospieszalski. Jednak największym muzycznym przedsięwzięciem będzie zorganizowanie chóru liczącego 1050 członków. Śpiewacy, pochodzący z różnych miejsc, w pełnym składzie spotkają się dopiero podczas próby generalnej. – Odpowiednie materiały wykonawcy będę mieli już jednak wcześniej, ale na pewno precyzja wykonania będzie tu bardzo ważna. Pewnym wyzwaniem będzie wielkość sceny. Dlatego członkowie chóru będą mieli do dyspozycji specjalny ekran, tak aby cały czas mogli widzieć dyrygenta – mówi Poldek Twardowski.
 
Jak się zapisać?
Sceny dla muzyków i artystów oraz ołtarz zlokalizowane zostaną na jednej z trybun INEA Stadionu –  „Kotle”. To tam miejsca zajmują najzagorzalsi kibice Lecha Poznań, który swoje domowe mecze rozgrywa właśnie na tym obiekcie. Mimo że trybuna będzie niedostępna dla publiczności, to
poznańskie uroczystości i tak będą mogły zgromadzić około 30 tys. osób. – Będzie to duża impreza masowa, podczas której jesteśmy zobowiązani do spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa, zapewnienia ochrony i służb medycznych. Ponadto, jeśli obecni będą przedstawiciele najwyższych władz, to im także trzeba zapewnić bezpieczeństwo zgodnie z procedurami. W związku z
tym musimy dokładnie wiedzieć, kto weźmie udział w uroczystościach, stąd konieczność elektronicznej rejestracji uczestników – zaznacza Przemysław Terlecki. Tej identyfikacji będą służyć akredytacje, za które trzeba będzie symbolicznie zapłacić. Ile? To zależy od tego którą wejściówkę się wybierze. – Chcemy wprowadzić dwie wejściówki: pierwszą na część religijną w cenie 15 zł i drugą na tę bardziej świecką w wysokości 5 zł – mówi Terlecki. W cenę wejściówki wliczona jest pamiątka chrztu (Śpiewnik Jubileuszowy, szalik, zapinka), którą otrzyma każdy z uczestników, a w cenie pierwszej jest ponadto zagwarantowany poczęstunek. – Nie chcemy na tym zarabiać, wszystko jest liczone po kosztach. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś wybierze obie części, to na stadionie będzie od rana aż do około 21.30. To będzie w kwietniu, dlatego chcemy zapewnić uczestnikom w ramach wejściówki nie tylko pamiątkowy gadżet, ale też ciepły posiłek, by czuli się komfortowo – podkreśla.
Organizatorzy już przyjmują zgłoszenia od chcących wziąć udział w poznańskich uroczystościach. Na razie zgłaszać mogą się liderzy grup zorganizowanych. – To nie tylko parafie, ale choćby
dwie czy trzy rodziny. Chcemy mieć do połowy lutego orientację, jakie jest zainteresowanie wydarzeniem. To ważne dla organizacji przyjazdu i pobytu tych osób w mieście, sprawnego dojazdu na miejsce, wydzielenia parkingów buforowych dla autokarów, tak aby nikt nie błądził po mieście – mówi Przemysław Terlecki.
O dalszych krokach organizatorzy będą już informować po dokonaniu zgłoszenia. Na uroczystości na INEA Stadionie aplikować można za pośrednictwem dedykowanej poznańskim obchodom strony internetowej www.stadion2016.pl.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki