Logo Przewdonik Katolicki

Nieść Ewangelię nadziei

Barbara Sawic

Do Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, w ostatnią niedzielę sierpnia przybyło blisko 250 uczestników wielopokoleniowej 33. Pieszej Pielgrzymki Ludzi Pracy Regionu Konińskiego.

Pielgrzymkę zorganizowały Akcja Katolicka, Konfraternia im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Wojciecha w Koninie oraz NSZZ „Solidarność” kopalni Konin.
Starsi i schorowani przyjechali do sanktuarium samochodami, grupa młodzieży na rowerach. Duchowym opiekunem pątników był ks. Krzysztof Kurant, wikariusz parafii św. Wojciecha.
W Licheniu, witając przybyłych przy pomniku św. Jana Pawła II, ks. Marek Kordaszewski MIC nawiązał on do hasła pielgrzymki: „Nieśmy Ewangelię nadziei”. Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny i rodzin sprawowanej przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, w bliskości relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Celebrowali kapłani, duszpasterze konińskich parafii, księża prałaci: Wojciech Kochański, Józef Wysocki, Tomasz Michalski i Maciej Dyoniziak oraz ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.
Na początku homilii ks. bp Mering pozdrowił pielgrzymów, wyrażając radość i wdzięczność Bogu „za 33 lata modlitewnego spotkania w drodze ludzi pracy i rodzin”. Za Johannem Wolfgangiem Goethem, wielkim poetą niemieckim, wskazał, cytując go, że Europa zrodziła się w pielgrzymce, a jej ojczystym językiem jest chrześcijaństwo. Każda pielgrzymka jest formą rekolekcji w drodze i podróżą do miejsca świętego. Dalej ksiądz biskup zachęcał wiernych do uczciwego, przykładnego życia, do kierowania się prawem Bożym i dawania temu świadectw. Przypominając rocznicę porozumień sierpniowych, mówił o idei „Solidarności”, która jest niezmiennie potrzebna; bez niej chrześcijańskie życie narodu staje się niemożliwe. Stąd potrzeba stałego jej tworzenia i umacniania. Pasterz diecezji przypomniał też chrześcijański sens i cel pracy, tłumaczył potrzebę odbudowy wspólnoty przyznającej się do Chrystusa i patriotycznie usposobionej.
Następnie ks. Janusz Bartczak, kapelan biskupa włocławskiego odczytał list, który napisał do pielgrzymów Jarosław Kaczyński. W liście zawierającym podziękowanie za zaproszenie do udziału w pielgrzymce prezes PiS napisał m.in.: „Każdego dnia winniśmy pamiętać, jak istotne jest to, żebyśmy nie wyrzekli się narodowej spuścizny i że nasza wiara, nasza postawa, którą przyjmujemy w obronie zasad, to świadectwo dla wszystkich dochowujących wierności Bogu i Rzeczypospolitej, to ważna lekcja dla ludzi młodych”.
Po Komunii św. głos zabrał ks. Łukasz Grabiasz, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. Skierował on do ks. bp. Wiesława Meringa słowa wdzięczności za dar wspólnej modlitwy i głoszone słowo Boże, za odwagę wiary i duszpasterską troskę. Na zakończenie Eucharystii, po przyjęciu błogosławieństwa, zgromadzeni odśpiewali hymn Boże, coś Polskę.
W drugiej części uroczystości, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odśpiewano hymn państwowy, po czym litanię do błogosławionego  poprowadził ks. Józef Wysocki. Po modlitwie zebrani, z ks. bp. Meringiem na czele, oddali hołd patronowi „Solidarności”, składając kwiaty pod pomnikiem, zapalając znicz. W wystąpieniu na zakończenie prezez Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej Mariola Rakiewicz serdecznie podziękowała księdzu biskupowi, księżom marianom i duszpasterzom konińskich parafii oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację pielgrzymki, m.in. pocztom sztandarowym i międzyparafialnemu chórowi „Soli Deo” z Konina. Żegnając pątników, ks. Wiktor Gumienny MIC wspomniał czas, gdy jako młody kapłan towarzyszył pielgrzymkom ludzi pracy. Jak powiedział, wydarzenia te żyją w jego pamięci jako manifestacje wiary. Pamięta też szczególne zainteresowanie uczestnikami pielgrzymek mężczyzn w skórzanych płaszczach, z aparatami fotograficznymi. Ksiądz kustosz podziękował pielgrzymom i organizatorom i ponowił zaproszenie do licheńskiego sanktuarium w przyszłym roku.

 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki