Logo Przewdonik Katolicki

Przed kanonizacją

Paweł Piwowarczyk
Fot.

W roku 2014 , w którym Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym, powstało wiele inicjatyw. Warto poznać i z nich korzystać.

O tym ważnym dniu słyszymy bardzo często. Wiemy, że uroczystości kanonizacyjne odbędą się w święto Miłosierdzia Bożego, że wspólnie z Janem Pawłem II świętym zostanie ogłoszony również Jan XXIII. Z pewnością 27 kwietnia będziemy szczęśliwi, ale warto dobrze przygotować się do tego dnia. Zadbało o to wiele instytucji.

 

Kliknij na www.kanonizacja.diecezja.pl

Od wielu miesięcy funkcjonuje strona internetowa kanonizacja.diecezja.pl, na której znaleźć można wiele informacji pomocnych w prowadzeniu spotkań i czuwań. Przede wszystkim należy zadbać o rozwój życia modlitewnego, dlatego autorzy zachęcają do adoracji Najświętszego Sakramentu. Na stronie odnaleźć można również wskazówki dotyczące przeżycia dnia kanonizacji wraz z sugestiami, które przyczynią się do rozwijania kultu nowego świętego i troski o dalszy rozwój wszystkich działań podjętych w czasie przygotowania do kanonizacji.

Propozycje papieskiej uczelni

Wykładowcy Uniwersytetu Jana Pawła II w kilku miejscach naszej diecezji wygłoszą konferencje. Uczelnia podejmuje również wiele innych działań. Przygotowuje m.in. księgę pamiątkową Wyzwania Jana Pawła II wobec człowieka XXI wieku. W planach jest zorganizowanie przez Wydział Nauk Społecznych konferencji pt. „Jan Paweł II – papież dialogu” (3 kwietnia 2014 r.) oraz przygotowanie filmu poświęconego kanonizacji Jana Pawła II. Biblioteka uniwersytecka zaprasza natomiast dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „Taki duży, taki mały… święty Jan Paweł II i ja
– papież Polak w oczach dzieci i młodzieży” (konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum). Do konkursu, nad którym patronat objęła nasza redakcja, prace można przesyłać już tylko do 8 marca. Szczegóły na www.upjp2.edu.pl w dziale Biblioteka.

 

Plany Instytutu Dialogu Międzykulturowego

Sporo propozycji ma Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Przygotowano dwa filmy, które przybliżają nauczanie papieża. Film Dobry, święty człowiek – Jan Paweł II adresowany jest do dzieci, nauczycieli i wychowawców. Ma on ułatwić pracę i pomóc zarówno w przekazywaniu dzieciom podstawowych informacji biograficznych i podstaw wiedzy o nauczaniu Ojca Świętego, jak i zachęcić dzieci do dyskusji we własnym gronie i samodzielnej refleksji. Drugi z filmów Liczę na Was  skierowany jest do młodych i opowiada o przesłaniu kierowanym do tego pokolenia przez Jana Pawła II w różnych okresach pontyfikatu. W filmie występują m.in. prof. Teresa Malecka, o. Jan Góra, Jan Mela i Krzysztof Trebunia-Tutka. Oprócz filmów planowane są liczne wydarzenia kulturalne, m.in. na krakowskich Plantach w kwietniu zostanie zaprezentowana wystawa „Jan Paweł II w Małopolsce”, a 26 kwietnia obejrzymy misterium Kolory miłosierdzia – montaż słowno-muzyczny na podstawie Dzienniczka św. Faustyny. Kontynuowany będzie projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, a po raz drugi odbędzie się Turniej Dwóch Miast im. Jana Pawła II, zorganizowany przez instytut, Akademię Mistrzów Cracovia i Warszawską Akademię Piłki Nożnej. Zapowiedziano również powstanie elektronicznego katalogu dokumentów, przedmiotów i pamiątek po Karolu Wojtyle – księdzu, kardynale, metropolicie krakowskim w latach 1958–1978 r., które znajdują się w Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

 

Wszystkie te inicjatywy to las dobroci, który może wyrosnąć jako owoc kanonizacji Jana Pawła II. Na koniec odsyłamy do wirtualnego lasu – na stronie santojp2.pl możemy odznaczyć ofiarowany przez nas czyn. Być może zainspirują nas do niego niektóre z zaprezentowanych powyżej inicjatyw.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki