Logo Przewdonik Katolicki

Wielka Nowenna ze świętymi mężczyznami

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Niewielu krakowian wie, kto patronuje naszemu miastu. Wśród patronów jest św. Józef, którego wizerunek w szczególny sposób czczony jest w kościele karmelitów przy ul. Rakowickiej 18.

Właśnie z tej świątyni wypłynęła inicjatywa Wielkiej Nowenny przed uroczystością św. Józefa, patrona Miasta Krakowa, która trwa od połowy stycznia i zakończy się w uroczystość św. Józefa.

Święty patron Krakowa

W kościele przy Rakowickiej znajduje się słynący łaskami obraz św. Józefa – patrona Królewskiego Miasta Krakowa. Namalowany został w Rzymie przez brata Łukasza, karmelitę niderlandzkiego w klasztorze Santa Maria della Scala, techniką olejną na plótnie o wymiarach 281,5 x 170 cm. W krakowskim klasztorze gromadzili się przy nim wierni, prosząc o ratunek w niebezpieczeństwie wojny i zarazy, dlatego w 1714 r. na posiedzeniu rady  miasta wybrano św. Józefa na patrona Miasta Krakowa. Sam papież Klemens XI zatwierdził rok później tę decyzję władz. Po zaborach obraz trafił na ul. Kopernika do sióstr karmelitanek, skąd wrócił już do nowej fundacji karmelitów przy Rakowickiej. W samym kościele znalazł się w 1980 r., w lewej nawie przygotowano dla niego specjalny oltarz.

 

Szlakiem świętych mężczyzn

Św. Rafał Kalinowski, bł. Ludwik Martin, św. Brat Albert Chmielowski, bł. Alojzy Beltrame, bł. Jan Paweł II, bł. Jan XXIII, bł. Piotr Jerzy Frassati, św. Tomasz More, sługa Boży Jerzy Ciesielski – to bohaterowie trwającej już Wielkiej Nowenny przed uroczystością św. Józefa, Patrona Miasta Krakowa, którą organizują karmelici bosi. W sposób szczególny ci święci i błogosławieni mężczyźni towarzyszą modlitwie i rozważaniom w kościele karmelitów. W każdą środę o godz. 7.30 jest sprawowana Msza św. przed cudownym obrazem św. Józefa. Codziennie w godz. 15.00–18.00 trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu, odprawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której jest cicha adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie można skorzystać z sakramentu spowiedzi. Msza św. wieczorna  w środy o godz. 18.00 jest Mszą św. zbiorową (intencje składa się na furcie klasztoru) połączoną z liturgią nieszporów oraz odczytywaniem próśb i podziękowań składanych przez orędownictwo św. Józefa. W czasie nowenny Eucharystii towarzyszą rozważania nad drogą do świętości wymienionych świętych i błogosławionych.

 


Przewodnicy nowenny

Wielka Nowenna przed uroczystością św. Józefa patrona Miasta Krakowa i jej patroni w kolejne środy lutego i marca:

19 lutego – św. Tomasz More

26 lutego – bł. Piotr Jerzy Frassati

5 marca – bł. Jan XXIII

12 marca – bł. Jan Paweł II

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki