Logo Przewdonik Katolicki

Urszulanki ? pół wieku we Wrześni

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Wspólnota Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego świętowała 50-lecie obecności i posługi we wrzesińskiej parafii pw. Świętego Ducha. Wspólnie z siostrami za owoce pracy i Boże błogosławieństwo dziękowali parafianie, kapłani i biskup senior Bogdan Wojtuś.

Jubileusz jest okazją do refleksji nad czasem, który został nam dany i zadany. Patrząc na ogrom pracy, jaką siostry wykonały, przychodzi mi na myśl biblijny obraz siewcy, który wyszedł w pole siać ziarno. Jedno padło na drogę, inne na skały lub między ciernie, jeszcze inne na glebę urodzajną. Zasiew sióstr był obfity. Pozostaje pytanie, na jaką glebę padło ziarno i jaki plon przyniesie? – mówi s. Bogusława Burwan SJK, przełożona wrzesińskiego domu sióstr urszulanek szarych.
Siostry „sieją” we Wrześni od pięćdziesięciu lat. Do parafii pw. Świętego Ducha przybyły w 1964 r. na prośbę śp. ks. kanonika Zenona Wilii, który poprosił zgromadzenie o zakrystiankę, katechetkę i gospodynię. W roku 1982 główną misją sióstr stała się działalność katechetyczna. Siostry z gorliwością oddawały się nauczaniu religii i pracy wychowawczej. Zakładały grupy oazowe, dziecięce koła różańcowe, prowadziły scholę, świecki instytut Pomocnice Maryi oraz Eucharystyczny Ruch Młodych. Przygotowywały z dziećmi jasełka i inne okolicznościowe inscenizacje. Ponadto organizowały i prowadziły rekolekcje wyjazdowe dla dzieci i młodzieży, a w okresie zimowym półkolonie. Kiedy religia wróciła do szkół, podjęły pracę we wrzesińskich szkołach oraz placówkach w Obłaczkowie i Chociczy. Za to pełne oddania zaangażowanie w formowanie młodego pokolenia, a także pracę na rzecz wspólnoty parafialnej dziękował siostrom urszulankom bp senior Bogdan Wojtuś, który 9 lutego przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w kościele pw. Świętego Ducha we Wrześni. Eucharystię koncelebrowali: proboszcz parafii ks. Kazimierz Kuczma, były proboszcz ks. prałat Władysław Kierzek oraz ks. kanonik Kazimierz Głów. We wspólnej modlitwie uczestniczyły także siostry, które we Wrześni mieszkały i pracowały, oraz przełożona generalna zgromadzenia matka Franciszka Sagun SJK. Podziękowania i życzenia siostrom złożyli także parafianie oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji działających w parafii. Siostry, w darze ołtarza, ofiarowały parafii ornat oraz obraz patronki zgromadzenia św. Urszuli Ledóchowskiej, który biskup senior poświęcił.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki