Logo Przewdonik Katolicki

Pamięci kard. Józefa Glempa

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W Gnieźnie i Inowrocławiu upamiętniono pierwszą rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa. Przyznano również ustanowioną przez śp. prymasa Polski statuetkę Ku chwale, której laureatem został urodzony w Inowrocławiu abp Tomasz Peta, ordynariusz Astany w Kazachstanie.

W Gnieźnie i Inowrocławiu upamiętniono pierwszą rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa. Przyznano również ustanowioną przez śp. prymasa Polski statuetkę „Ku chwale”, której laureatem został urodzony w Inowrocławiu abp Tomasz Peta, ordynariusz Astany w Kazachstanie.

Uroczystość odbyła się w rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, w siedzibie inowrocławskiego instytutu jego imienia. W zastępstwie przebywającego w Rzymie abp. Józefa Kowalczyka decyzję Rady Instytutu ogłosił biskup senior Bogdan Wojtuś. Uhonorowano nie był obecny. W przesłanym liście zapewnił, że przyjmuje nagrodę jako wyraz pamięci o rodaku i Kościele w Kazachstanie. Abp Peta odbierze statuetkę pod koniec marca, w czasie odwiedzin w rodzinnym mieście.

 

Człowiek Eucharystii

Śp. kard. Józefa Glempa wspominano także w Gnieźnie, podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej w pierwszą rocznicę śmierci prymasa. Eucharystii z udziałem Kapituły Prymasowskiej i wspólnoty gnieźnieńskiego seminarium duchownego przewodniczył biskup senior Bogdan Wojtuś. W homilii wspominając śp. kard. Glempa podkreślił, że był on człowiekiem Eucharystii, którego charakteryzowała głęboko pobożność maryjna i wielki kult św. Wojciecha. – Wszystkie swoje talenty, swój czas, swoje siły, poświęcał służbie Bożej, a spotkał się ze sprzeciwem i krytyką – jak Jezus. Ale dalej głosił Słowo Boże i oddawał swoje życie za braci – mówił bp Wojtuś. Podkreślił również, że śp. kard. Glemp zawsze pamiętał, że został posłany z Gniezna, od grobu i relikwii św. Wojciecha, gdzie przyjął najpierw święcenia kapłańskie, a później sakrę biskupią.

 

Modlitwa w Inowrocławiu

W intencji kard. Józefa Glempa modlono się także 26 stycznia w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, gdzie Prymas został ochrzczony i gdzie rokrocznie dziękował za dar życia i kapłaństwa. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Po wspólnej modlitwie w świątyni odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą kard. Glempowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta Inowrocławia i zasłużonemu synowi kujawskiej ziemi. Tablica przypomina najważniejsze funkcje pełnione przez prymasa i jednocześnie upamiętnia jego silny związek z rodzinnym Inowrocławiem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki