Logo Przewdonik Katolicki

Konsekrowani – cali dla Boga

Błażej Tobolski

– Jesteście niezwykle ważną cząstką składową życia Kościoła w naszej archidiecezji! – mówił do osób konsekrowanych abp Stanisław Gądecki.

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu arcybiskup przewodniczył w katedrze uroczystym nieszporom z udziałem zakonnic i zakonników posługujących w archidiecezji poznańskiej. W ten sposób, wspólną modlitwą, rozpoczęto w Poznaniu obchody ustanowionego przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego.
 
Procesja z relikwiami
Nieszpory poprzedziła procesja, w której reprezentanci wszystkich zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego posiadających swoje domy na terenie naszej archidiecezji przeszli do katedry z kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce. Niesiono w niej również relikwie błogosławionych i świętych założycieli zakonów, które następnie zostały umieszczone przy ich wizerunkach przygotowanych w katedralnym prezbiterium. Poprzedzały je relikwie św. Jana Pawła II, który w 1996 r. wydał adhortację Vita consecrata podsumowującą obrady synodu biskupów poświęconego właśnie życiu konsekrowanemu. Adhortacja stanowiła rozwinięcie nauczania Soboru Watykańskiego II na ten temat. Zresztą sam Rok Życia Konsekrowanego związany jest z 50. rocznicą opublikowania soborowej Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, która w rozdziale VI mówi o zakonnikach, oraz dekretu Pefectae caritatis, o odnowie życia zakonnego.
 
Dar nie zawsze zauważany
– Niech Pan Bóg wspiera osoby konsekrowane w tym, aby czas Bożej łaski, który jest im dany, został dobrze wykorzystany dla wzmocnienia życia zakonnego w naszej archidiecezji i w całej Polsce – życzył zgromadzonym w katedrze osobom konsekrowanym abp Gądecki. Podkreślił jednocześnie, że Rok Życia Konsekrowanego ma być czasem dziękczynienia za wielki dar życia konsekrowanego, ale ma też przyczynić się do lepszego poznania tego daru przez wiernych i lepszego uświadomienia sobie przez samych konsekrowanych tego, jak niezastąpiona dla Kościoła i świata jest ich misja. – Przede wszystkim jednak Rok Życia Konsekrowanego ma odnowić dynamizm życia konsekrowanego, które ubogaca i ratuje wspólnotę chrześcijańską przez wielorakie charyzmaty oraz budujące owoce tak wielu istnień całkowicie oddanych sprawie królestwa Bożego – zaznaczył arcybiskup. Do odnowy tego dynamizmu zachęcił także zakony z terenu archidiecezji tak, by dzięki temu jak najwięcej osób miało szansę dostrzec ten niezwykle cenny fragment życia lokalnego Kościoła. – Niektóre zgromadzenia bowiem od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają cały Kościół i społeczeństwo naszej archidiecezji. A przy tym tak bardzo wrosły w naszą codzienność, że czasami współcześnie prawie ich nie zauważamy – przyznał abp Gądecki.
 
Wyruszcie na peryferie!
W swojej homilii wygłoszonej podczas nieszporów, arcybiskup przywołał również słowa listu apostolskiego napisanego z okazji rozpoczynającego się Roku Życia Konsekrowanego przez papieża Franciszka. – Ojciec Święty pisze w nim do wszystkich osób konsekrowanych nie tylko jako papież, ale także jako współbrat, zakonnik, powołując się na słowa św. Jana Pawła II z adhortacji Vita consecrata: „Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielką historię. Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch, aby znowu dokonać z wami wielkich dzieł!” – zauważył kaznodzieja. Wskazał też na oczekiwania papieża związane z ogłoszonym Rokiem Życia Konsekrowanego, podkreślającego konieczność przebudzenia zakonnic i zakonników, rozwijania przez nich życia wspólnotowego, zastanowienia się nad nowymi wyzwaniami stawianymi przez obecne czasy oraz wyruszenia na peryferie egzystencjalne współczesnej ludzkości. – „Na tych peryferiach oczekują was bowiem ludzie, którzy stracili wszelką nadzieję, rodziny przeżywające trudności, porzucone dzieci, ludzie młodzi, którym zamknięto wszelką przyszłość, opuszczeni, chorzy i osoby starsze, bogaci nasyceni dobrami z pustką w sercu, mężczyźni i kobiety poszukujące sensu życia i spragnieni tego, co Boskie”, tłumaczy Ojciec Święty. Zachęca on również do przyjmowania uchodźców, bliskości względem ubogich, do kreatywności w katechezie, w głoszeniu Ewangelii i we wprowadzaniu w życie modlitwy – wymieniał arcybiskup.
 
Świadectwo dla świata
Rok Życia Konsekrowanego ma również, jak stwierdził abp Gądecki, stworzyć okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu i zwrócenia na niego uwagi świata. Na świecie żyje bowiem przeszło 950 tys. osób konsekrowanych, czyli dwa razy więcej niż kapłanów. W Polsce jest ich około 35 tys., a w naszej archidiecezji ponad półtora tysiąca. Jak podaje w rozmowie z „Przewodnikiem” elżbietanka s. Józefa Krupa z Referatu Osób Życia Konsekrowanego poznańskiej Kurii, w archidiecezji obecne są 34 zgromadzenia żeńskie czynne i dwa kontemplacyjne, mające w sumie 98 domów zakonnych, w których mieszka 1045 sióstr. Jest też 19 zgromadzeń męskich liczących 531 zakonników w 36 domach. – W tym szczególnym dla nas roku pragniemy na nowo rozważyć tajemnicę naszego powołania oraz odnowić swoje „tak” wypowiedziane Chrystusowi w profesji zakonnej. Chcemy dać światu jeszcze bardziej czytelne świadectwo podążania w życiu za Chrystusem w duchu charyzmatu naszych zgromadzeń – podkreśla s. Krupa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki