Logo Przewdonik Katolicki

Tu pomagają kapłanom

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa Opiekuna w Kowalewie ma 20 lat.

− Dziękujmy Bogu za to miejsce, które daje potrzebującym kapłanom możliwość przejścia ze śmierci społecznej i kapłańskiej do życia – mówił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore podczas dziękczynnej Mszy św., której przewodniczył w kościele pw. św. Bartłomieja w Kowalewie (na zdjęciu). Eucharystię koncelebrowali: prymas Polski abp Wojciech Polak; metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości; ordynariusz diecezji płockiej bp Piotr Libera; biskup kaliski Edward Janiak; biskupi seniorzy Stanisław Napierała i Teofil Wilski oraz dwustu kapłanów z całej Polski.

Mszę św. poprzedziła sesja pastoralna pt. „Kapłan w kryzysie – porażka czy szansa”, która odbyła się w Centrum Józefologicznym w Kaliszu. prelekcje wygłosili podczas niej m.in. bp senior Stanisław Napierała, który stał u początków tego dzieła, dr Bohdan Woronowicz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Mirosław Konieczny, dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień w Jarocinie oraz ks. prałat Wiesław Kondratowicz, dyrektor ośrodka w Kowalewie, który pomaga księżom i zakonnikom przeżywającym kryzys spowodowany problemami z alkoholem. – Unikalnym, bo niemożliwym do zastosowania w ośrodkach świeckich jest program terapii religijno-kapłańskiej, w którym księża angażują się w życie parafii. Kapłani codziennie celebrują Mszę św., spowiadają, głoszą kazania, a także pomagają w okolicznych parafiach – tłumaczył ks. Kondratowicz, dodając, że przez lata działalności duszpasterskiej ośrodek pomógł wielu ludziom trzeźwieć i żyć godnie. − Wielu kapłanów doświadczonych cierpieniem choroby alkoholowej dotknęło swojej bezsilności i nie kierowania swoim życiem, oddając w pokorze ster swojego życia w ręce Chrystusa – przyznał dyrektor ośrodka prowadzącego również liczne działania z zakresu profilaktyki uzależnień, m.in. w seminariach duchownych. Zaznaczył też, że w ciągu 20 lat z pomocy ośrodka skorzystało blisko 800 kapłanów i zakonników ze wszystkich diecezji polskich i prawie wszystkich zgromadzeń zakonnych działających na terenie Polski.

Sesję pastoralną zakończyła dyskusja panelowa, którą prowadził abp Henryk Hoser. Biorący w niej udział biskupi zgodnie uznali, że należy postawić postulat zorganizowania kilku tego typu profesjonalnych ośrodków, które działałyby pod egidą Konferencji Episkopatu Polski i korzystały z doświadczenia istniejących już placówek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki