Logo Przewdonik Katolicki

Widzieć piękniej i bliżej

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wówczas, gdy klęczy i właśnie na klęczkach dochodzi do Jezusa, a będąc blisko Niego jest także blisko drugiego człowieka mówił abp Wojciech Polak do alumnów rozpoczynających formację seminaryjną.

Człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wówczas, gdy klęczy i właśnie na klęczkach dochodzi do Jezusa, a będąc blisko Niego jest także blisko drugiego człowieka – mówił abp Wojciech Polak do alumnów rozpoczynających formację seminaryjną.

Do kleryckiej wspólnoty Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego dołączyło w tym roku dziewięciu alumnów. W sobotę 11 października, podczas uroczystej inauguracji nowego roku studiów i formacji zostali oficjalnie przedstawieni i złożyli ślubowanie. W uroczystości uczestniczyli ich rodzice, proboszczowie, gnieźnieńscy biskupi, profesorowie i moderatorzy PWSD oraz zaproszeni goście. W słowie wygłoszonym do zebranych abp Wojciech Polak nawiązał do osoby patrona dnia św. Jana XXIII, przypominając kilka jego myśli zapisanych w czasach seminaryjnych. Przyszły papież i święty u progu kapłańskiej drogi zanotował: „(…) muszę stać się Jezusowym”. Owo stawanie się Jezusowym – tłumaczył prymas – jest fundamentem kapłańskiego powołania. – To bycie coraz bliżej Boga i drugiego człowieka – mówił, przypominając za świętym papieżem, że człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wówczas, gdy znajduje się na klęczkach i właśnie na klęczkach dochodzi do Jezusa, a będąc blisko Niego jest także blisko drugiego człowieka. Wskazując na kolejną myśl św. Jana XXIII abp Polak zachęcał również, by w codziennym dążeniu do świętości zachowywać pogodę ducha i spokój, dążenie do świętości bowiem – jak zapisał młody Angelo Roncalli – nie powinno ciążyć i gnębić. Prymas życzył także alumnom przygotowującym się do kapłaństwa, by byli wytrwali i wzrastali w miłości do Kościoła, a całej wspólnocie seminaryjnej i wszystkim duchownym, by w swojej codziennej posłudze widzieli nie tylko coraz piękniej, ale i coraz bliżej. Jak co roku uczestnicy uroczystości wysłuchali podsumowania ubiegłorocznej działalności seminarium przygotowanego przez wicerektora ks. dr. hab. Macieja Olczyka oraz wykładu inauguracyjnego poświęconego XV-wiecznej Biblii gnieźnieńskiej, który wygłosił dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego ks. dr Michał Sołomieniuk.


Formację seminaryjną na roku pierwszym rozpoczęli:

 

Marcin Kąkol z parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu

Patryk Lisiecki z parafii pw. św. Barbary w Budzyniu

Dawid Mistelski z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie

Piotr Otto z parafii pw. bł. Michała Kozala w Janikowie

Michał Owczarczak z parafii pw. św. Marcina w Pawłowie

Adam Piechowiak z parafii pw. św. Wita w Rogoźnie

Marcin Piskorski z parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu

Mateusz Śliwiński z parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie

Rafał Wojciechowski z parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki