Logo Przewdonik Katolicki

Jego krzyk ojczyzny był krzykiem

Barbara Sawic
Fot.

Trzydzieści lat temu, 19 października 1984 r., funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. Dla oddania hołdu błogosławionemu męczennikowi, 17 października w godzinach popołudniowych we Włocławku przebywać będzie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prezydent przyjedzie do Włocławka z Torunia, gdzie nawiedzi miejsca ostatnich chwil życia ks. Popiełuszki. Ze względu na remont tamy na Wiśle nie będzie mógł pomodlić się w miejscu upamiętniającym męczennika. Złoży hołd błogosławionemu przed jego relikwiami, przechowywanymi w pobliskim sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki; kustoszami tego sanktuarium są zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani. Następnie prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w specjalnie przygotowanej prezentacji miejsca męczeństwa ks. Jerzego oraz zapozna się z projektem powstającego na terenie sanktuarium muzeum multimedialnego i zakresem prowadzonych prac.

O godz. 19.00 w katedrze Wniebowzięcia NMP we Włocławku odbędzie się dedykowany bł. ks. Jerzemu Popiełuszce koncert muzyki Michała Lorenca w wykonaniu filharmoników bydgoskich, z udziałem kompozytora. Koncertu wysłuchają członkowie władz województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele, władze powiatu włocławskiego i władze Włocławka. Zaproszeni są również mieszkańcy; wstęp na koncert jest nieodpłatny.

W drugim dniu obchodów, 18 października, uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 w pobliżu krzyża na tamie wiślanej (parking). Zebrani, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, oddadzą hołd relikwiom bł. ks. Jerzego Popiełuszki, po czym w procesji przejdą do sanktuarium. Uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Mering, homilię wygłosi emerytowany biskup łowicki Józef Zawitkowski. Obecni będą biskupi włocławscy: pomocniczy Stanisław Gębicki i senior Bronisław Dembowski, kapłani – wśród nich tworzący kapitułę katedralną. Udział w uroczystości zapowiedzieli członkowie rodziny błogosławionego, zaproszeni zostali związkowcy z przewodniczącym KK NSZZ „Solidarność” z Piotrem Dudą na czele, przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, poczty sztandarowe i inne osoby reprezentujące różne instytucje i środowiska. Na wspólnej modlitwie przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego z pewnością zgromadzi się rzesza wiernych. Po Mszy św. i odprowadzeniu relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kaplicy sanktuarium, będzie czas na modlitwę przed nimi, oddanie czci błogosławionemu męczennikowi.  

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki