Logo Przewdonik Katolicki

Aby z tej śmierci wyrosło dobro

Adam Zapora
Muzeum przy sanktuarium Męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszko we Włocławku

W piątą rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki otwarto multimedialne muzeum przy sanktuarium Męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Otwarte 7 czerwca włocławskie muzeum jest najbardziej nowoczesnym, audiowizualnym obiektem na szlaku męczeństwa Błogosławionego. Z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki stworzono niezwykłą wystawę ukazującą postać oddanego Bogu i Polsce męczennika.
 
Od dzieciństwa po duszpasterzowanie „Solidarności”
Wystawa składa się z pięciu części – widz zostaje przeprowadzony przez poszczególne etapy życia ks. Jerzego. Pierwszym z nich jest dzieciństwo, czas nauki w warszawskim seminarium duchownym oraz jego wczesna działalność. Ta ekspozycja, składająca się z materiałów filmowych, dźwiękowych oraz animacji, tworzy ciąg narracji opisującej nie tylko postać Błogosławionego, ale i czasów, w których żył. Poruszające inscenizacje z udziałem aktorów, zrealizowane na najwyższym poziomie specjalnie na potrzeby włocławskiego muzeum, wprowadzają widza w świat umęczonego ks. Jerzego. Razem z małym Alkiem modlimy się przed posiłkiem; zaglądając do kufra na strychu, sięgamy po Rycerza Niepokalanej i ustawiamy ołtarzyk Najświętszej Panienki. Poznając lata dzieciństwa, czas nauki w seminarium oraz ciężką próbę, jaką było szkolenie młodych kleryków w Ludowym Wojsku Polskim, możemy nawiązać więź z ks. Jerzym, wczuć się w jego osobiste przeżycia. Doskonale dobrane materiały archiwalne z polskich kronik filmowych pozwalają wejść w brutalną komunistyczną rzeczywistość, w której żył błogosławiony męczennik – podsłuchy, prześladowania osób duchownych, podrzucanie fałszywych dowodów, wszystko, co miało na celu złamanie ducha wiary w Boga, w wolność i godność, w Polskę.
Przejmujące fragmenty nagrań dźwiękowych modlitw i homilii budują w widzu postawę jedności z tymi, którym zawdzięczamy wyzwolenie z jarzma sowieckich zaborców.
Matko oszukanych, módl się za nami.
Matko zdradzonych, módl się za nami.
Matko w nocy pojmanych, módl się za nami.
Matko uwięzionych, módl się za nami.
Matko na mrozie trzymanych, módl się za nami.

Nowenna Matko bitych w dniu Twojego święta Królowej Polski, módl się za nami, cytowana zarówno słowem mówionym, jak i pisanym, prowadzi widza do czasu pracy duszpasterskiej ks. Jerzego w Solidarności. Przechodząc do kolejnej Sali, stajemy się uczestnikami Mszy św. sprawowanej przez Błogosławionego.
 
Męczeństwo i jego owoce
Trzeci etap to PRL-owska propaganda, która miała zniszczyć ks. Popiełuszkę. Bardzo sugestywnie ukazane przesłuchanie prowadzone przez prokurator Jackowską, szykanowanie, śledzenie czy bezpośrednie ataki na ks. Jerzego tworzą nie tylko wyraźny obraz prześladowań, ale są też świadectwem pełnej wiary postawy ich ofiary. Przytaczane fragmenty haniebnych artykułów i wypowiedzi na temat posługi duchownego wśród członków Solidarności pozwalają odczuć niezrozumiałą dla wzrastających po 1990 r. pokoleń politykę strachu, gróźb i poniżenia stosowaną przez komunistów. Tę część kończą wstrząsające obrazy katowanego przez esbeckich oprawców ks. Jerzego. Ostatnie chwile życia spętanego sznurami duchownego oraz mrożąca krew w żyłach scena wrzucenia żyjącego kapłana w nurt Wisły. Gdy naszym oczom ukazuje się widok włocławskiej tamy, następuje przeniesienie do części czwartej, przedstawiającej to, co działo się po śmierci i odnalezieniu zamordowanego ks. Popiełuszki.
 
Wystawę zamyka sala multimedialna z mapą świata, na której możemy zobaczyć wszystkie miejsca związane z Błogosławionym. Zgromadzono tu także nagrane świadectwa i wspomnienia osób, które znały ks. Jerzego lub też doznały łask za jego wstawiennictwem. Najbardziej wymownym elementem w tej części jest jednak quiz. Wbrew pozorom nie jest to zwykła gra, w której możemy ponaciskać guziki, by wygrać jakieś fanty. Poruszające i skłaniające do głębokiej refleksji proste pytania każą nam szukać odpowiedzi wewnątrz, w sercu.
 
Przemyślana realizacja
Najnowocześniejsze włocławskie muzeum można oczywiście opisywać w kategoriach ilości multimediów, zaawansowanego sprzętu czy bogactwa materiałów dokumentalnych. Trzeba jednak pamiętać że to jedynie środki, choć wykorzystane z perfekcyjnym wyczuciem i rozmysłem. Choć nie znajdziemy tu pamiątek osobistych po ks. Jerzym, otrzymujemy o wiele trwalsze i ponadczasowe wartości: pamięć, wiarę, szacunek i wdzięczność.
Na uwagę zasługuje niezwykle precyzyjny i przemyślany układ muzeum. Nie są tu potrzebne audioguide’y, przewodniki czy strzałki wskazujące kierunek zwiedzania. Już od wejścia jesteśmy prowadzeni przez samą ekspozycję i jej elementy. Wiadomości historyczne prezentowane są prawdziwie i wymownie. Zastosowanie samej formy multimedialnej, z wyłączeniem artefaktów, pozwoliło na uniknięcie często, niestety, spotykanego w podobnych muzeach chaosu oraz dysonansu między tym co namacalne i wirtualne. Układ krótkich form filmowych połączonych z narracją oraz odpowiednim tempem prowadzenia pozwala na dobre poznanie treści oraz trafia przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Także logistyczne rozwiązania i przygotowanie miejsca dla przybywających pielgrzymów oraz grup zwiedzających jest godne pochwały.
 
 
 
RAMKA
Opiekę nad sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki należącym do parafii Matki Boskiej Fatimskiej we Włocławku przy ul. Płockiej sprawują bracia pocieszyciele, a kustoszem muzeum jest o. Damian M. Kosecki CCG. Ekspozycję można zwiedzać cały tydzień, poza poniedziałkiem i czwartkiem, w godzinach od 10.00 do 18.00. Seanse rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie (ostatni o 17.00).
 
 
Fot A. Zapora
01.Rozpoczynająca ekspozycję scena filmowa z uprowadzeniem ks. Jerzego
02.Multimedialne kalendarium
03.Sekwencja Mszy św. sprawowanej przez ks. Jerzego Popiełuszkę
04.Włocławska tama na Wiśle, miejsce męczeńskiej śmierci kapłana, na ekspozycji muzealnej
05.Prezentacja uroczystości pogrzebowych ks. Jerzego
06.Plansza multimedialna prezentująca miejsca kultu bł. ks. Jezrego na świecie
07.Pytania dla zwiedzających po obejrzeniu wystawy
08.Świadectwa łask doznanych za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego
09.Foyer muzeum
10.Włocławskie sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
11.0022 - Sanktuarium - zdjęcie alternatywne dla 10  (bardzo bym prosił o przycięcie, żeby nie było tego przewróconego wazonu)
IMG_9994 - Sekwencja Mszy św. sprawowanej przez ks. Jerzego - zdjecie alternatywne tak by byl wizerunek ks. Jerzego
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki