Logo Przewdonik Katolicki

Troska o najbiedniejszych

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Bydgoszczy dziękowano za 90 lat istnienia parafii św. Wincentego a Paulo. Z tej okazji Eucharystii w bazylice mniejszej przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Sama świątynia, nazywana przez wielu małym Watykanem, stanowi wizytówkę miasta.

W Bydgoszczy dziękowano za 90 lat istnienia parafii św. Wincentego a Paulo. Z tej okazji Eucharystii w bazylice mniejszej przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Sama świątynia, nazywana przez wielu „małym Watykanem”, stanowi wizytówkę miasta.

Dokładnie w 1923 r. na zaproszenie arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego kard. Edmunda Dalbora do Bydgoszczy przybyli kapłani ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Jako cel działalności duszpasterskiej wyznaczyli sobie budowę kościoła dla Polaków w tej części miasta, gdzie nie było żadnej świątyni. Dom Boży miał stanowić także wotum wdzięczności za powrót Pomorza do Macierzy oraz wdzięczność za 300-lecie powstania zgromadzenia. – Chcemy Bogu podziękować za 90 lat pracy duszpasterskiej i tego wszystkiego, czym jest i co stanowi parafia w rocznicę swego istnienia – powiedział ordynariusz. Pasterz diecezji postawił również pytanie: co znaczy powołanie parafii oraz jej oddziaływanie? – Parafia jest częścią większej całości. Mam na myśli nie tyle struktury Kościoła w klasycznym podziale na wspólnoty, diecezje, metropolie, ile przede wszystkim oddziaływanie chrześcijańskiej myśli, idei, wartości właśnie poprzez parafie. To w parafii i poprzez nią konkretni ludzie spotykają się z prawdą Ewangelii. Spotykają się z jej świadectwem poprzez poszczególne osoby, które tę wspólnotę tworzą, budują, przyczyniają się do jej istnienia i rozwoju – dodał biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

24 kwietnia 1924 r. kard. Dalbor erygował parafię św. Wincentego á Paulo. 27 września 1925 r. bp Antoni Laubitz z Gniezna poświęcił i wmurował kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym – tym samym rozpoczynając historię, która trwa do dziś. – Wczoraj przeżywaliśmy uroczystość odpustową, a dzisiaj dziękujemy Bogu za 90 lat parafii. Święty Wincenty pragnął, aby zająć się duszpasterstwem dla ubogich – w głoszeniu Bożego słowa, w prowadzeniu misji i rekolekcji, ze szczególną troską o ludzi najbiedniejszych. Myślę, że ten charyzmat, jaki dziedziczymy, staramy się w miarę swoich możliwości spełniać – podkreślił proboszcz ks. Mieczysław Kozłowski CM. Kapłan dodał, że 2014 rok jest szczególnym czasem dla Ojczyzny i dla Bydgoszczy. Zwrócił uwagę na kanonizację Jana Pawła II oraz na jubileusz parafii św. Wincentego a Paulo. Dla uczczenia tych wydarzeń wydano okolicznościowe karty pocztowe. Ich edycja jest limitowana i stanowią one cegiełkę na rzecz przyszłego Domu Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II, który ma powstać na terenie przykościelnym jako dar, wotum wdzięczności parafii za świętego naszych czasów. – Najpierw miał powstać okazały pomnik dla bł. Jana Pawła II. Zmieniliśmy koncepcję i będzie to pomnik, ale żywy. Każdego dnia wydajemy ponad dwieście obiadów dla biednych, których wciąż jest coraz więcej. Dlatego w myśl św. Wincentego a Paulo chcemy sprostać temu zadaniu i szczególnie zauważyć tych, których inni nie chcą dostrzegać – dodał ks. Mieczysław Kozłowski CM.

Parafię tworzy wiele wspólnot, organizacji, ruchów, których działania są zauważalne na terenie Bydgoszczy. – Jestem ministrantem seniorem, a przy ołtarzu służę z przerwami od 1976 r. Chciałbym podziękować Panu Bogu za to, że Zgromadzenie Księży Misjonarzy od samego początku pomaga biednym, czego dowodem są chociażby posiłki wydawane każdego dnia. W ten sposób zgromadzenie i parafia spełniają swoją misję, którą polecił im sam założyciel św. Wincenty a Paulo – powiedział Adam Ruszkowski.

„Wyzwania, jakie stoją przed wspólnotą parafialną, a także oczekiwania innych wobec tej parafii, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym coraz bardziej słyszalny staje się krzyk ubogich, są bardzo duże. Teraźniejszość pokazuje, że wszyscy razem posiadacie ogromny duchowy kapitał, który pozwoli tym wyzwaniom i oczekiwaniom sprostać, zwłaszcza wtedy, kiedy towarzyszyć im będzie silne i ufne przekonanie wyrażone w słowach apostoła: wszystko mogę w tym, który mnie umacnia!” – napisał przy okazji jubileuszu wizytator polskiej prowincji zgromadzenia ks. Kryspin Banko CM.

Jubileusz 90 lat staje się dobrą okazją do szerszego zapoznania się z historią tej wspólnoty. Można ją znaleźć pod adresem: www.bydgoskabazylika.pl. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki