Logo Przewdonik Katolicki

Czas na młodzież

Błażej Tobolski
Fot.

Wasza radosna obecność jest najpiękniejszym świadectwem wiary! wołał bp Grzegorz Balcerek do młodzieży archidiecezji poznańskiej przeżywającej w Poznaniu doroczne Święto Młodych.

– Wasza radosna obecność jest najpiękniejszym świadectwem wiary! – wołał bp Grzegorz Balcerek do młodzieży archidiecezji poznańskiej przeżywającej w Poznaniu doroczne Święto Młodych.

Tegorocznemu Świętu Młodych obchodzonemu w poszczególnych diecezjach na całym świecie, jako etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w 2016 r., towarzyszyło hasło: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. – Na czas naszego wspólnego świętowania przywieźliśmy z Obrzycka, wraz z delegacją młodzieży z tego miasta, kopię Krzyża ŚDM, która przed spotkaniem w Krakowie nawiedza wszystkie parafie archidiecezji – podkreśla Aleksander Konieczny, rzecznik prasowy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”, organizatora święta.

 

Idąc przez miasto

Już 18 września młodzież została zaproszona do modlitwy podczas Mszy odpustowej w kościele na poznańskich Winiarach noszącym wezwanie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Z kolei dzień później w Auli UAM odbył się połączony z wielbieniem koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia zorganizowany we współpracy z archidiecezjalną Caritas w ramach akcji „Podzielmy się radością”. Natomiast trzeciego dnia święta, 20 września, ponad pół tysiąca młodych ludzi przybyłych z różnych stron archidiecezji, m.in. z Lubasza, Czarnkowa, Lwówka, Nowego Tomyśla, Wielichowa, Rakoniewic, Gostynia, Kościana czy Swarzędza spotkało się na placu Wolności. Stamtąd, po koncercie chrześcijańskiego zespołu Propaganda Dei, udali się w Marszu dla Jezusa do katedry. – Idąc przez miasto, śpiewając i wielbiąc Jezusa, chcieliśmy złożyć publicznie nasze radosne wyznanie wiary. Naszym zamiarem było również zbliżenie do siebie młodzieży z różnych, większych i mniejszych miejscowości archidiecezji, tak żebyśmy wszyscy poczuli się jedną wspólnotą – tłumaczy ks. Arkadiusz Szady, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

Przed Krakowem

Radosny marsz, podczas którego młodzież niosła kopię Krzyża ŚDM oraz flagi i transparenty, przypominające poznaniakom chociażby o tym, że „Bóg jest!”, zakończył się wspólną modlitwą w katedrze. Tam też młodzi ludzie wysłuchali świadectw rówieśników opowiadających o swoim zaangażowaniu na rzecz potrzebujących we wspólnocie L’Arche i podczas akcji „Szlachetna Paczka”. – Chcieliśmy, aby te świadectwa były dla młodych zachętą do otwarcia serca na drugiego, żyjącego obok człowieka, do wyciągnięcia w jego kierunku pomocnej dłoni i poświęcenia mu swojego czasu – zaznacza Aleksander Konieczny z DM „Jordan”. Dodaje jednocześnie, że wspólne spotkanie miało też na celu zaktywizowanie młodzieży archidiecezji, żeby poczuła się jeszcze mocniej zaproszona do włączenia się w przygotowania do ŚDM w Krakowie. Niebawem ruszają bowiem organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży spotkania dla osób pragnących zostać wolontariuszami podczas tego wydarzenia. – Przyjechaliśmy do Poznania z potrzeby serca. Gościliśmy u siebie w parafii Krzyż Światowych Dni Młodzieży i wówczas zachłysnęliśmy się ideą tych spotkań. Chcemy też aktywnie uczestniczyć w spotkaniu z papieżem w Krakowie, a wcześniej gościć w swojej parafii młodzież, która na nie przybędzie – przyznają młodzi ludzie z Przemętu, którzy do Poznania przyjechali ze swoją katechetką Magdaleną Łakomą.

 

Naprawdę szczęśliwi

W intencji młodzieży i przygotowań do ŚDM była także sprawowana Eucharystia kończąca święto. Przewodniczył jej bp Grzegorz Balcerek, a koncelebrowało ponad 20 kapłanów opiekujących się młodzieżą w parafiach. – Dzisiaj przychodzicie do pierwszej na ziemiach polskich katedry, do chrześcijańskich źródeł naszej ojczyzny. Pamiętajcie więc również na co dzień o swoich korzeniach i budujcie przyszłość swoją, naszej ojczyzny i Kościoła na fundamencie Ewangelii – zachęcał młodych biskup. Wyjaśnił również tegoroczne hasło spotkania. – Kto jest tym ubogim w duchu, o którym naucza Chrystus? To nie ten, który nie ma pieniędzy. To ten, który niezależnie od statusu materialnego, nie jest zadufany w sobie i potrafi przyznać, że nie jest samowystarczalny. To ten, kto całkowicie ufa w swoim życiu Bogu – mówił bp Balcerek. Zapraszał też młodzież do przyjęcia stylu życia odpowiadającemu ewangelicznemu ubóstwu ducha, który przejawia się w wolności od rzeczy materialnych, w umiarkowaniu i nieuleganiu kulturze konsumpcji. – Aby żyć tym Chrystusowym błogosławieństwem, potrzebujemy również nawrócenia w stosunku do ubogich, samotnych, zrezygnowanych, tak aby być wrażliwym na ich potrzeby duchowe i materialne. A warto nim żyć, bowiem błogosławieni znaczy szczęśliwi, naprawdę szczęśliwi! – przekonywał biskup.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki