Jest za co dziękować...

Jak nieprawdopodobnie mocno musiał ukochać nas Ojciec Niebieski, skoro dał nam takiego przewodnika na ziemi! przyznał abp Stanisław Gądecki podczas archidiecezjalnej pielgrzymki dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II.
Czyta się kilka minut

– Jak nieprawdopodobnie mocno musiał ukochać nas Ojciec Niebieski, skoro dał nam takiego przewodnika na ziemi! – przyznał abp Stanisław Gądecki podczas archidiecezjalnej pielgrzymki dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II.

Pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, zarówno kapłani, osoby konsekrowane, jak i liczni wierni świeccy, przybyli 13 września do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, dziękując Bogu za osobę świętego papieża. Wcześniej nawiedzili również kościół parafialny w jego rodzinnych Wadowicach, gdzie przyjął chrzest, oraz ustanowione przez niego w Łagiewnikach sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którego był wielkim czcicielem i orędownikiem.

Duchowy testament papieża

W Centrum Jana Pawła II, gdzie znajduje się sanktuarium, pielgrzymów przywitał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. – Na miejscu, do którego przybyliście, były zakłady fabryki Solvay. To tutaj w czasie okupacji pracował Karol Wojtyła. Na miejscu jego pracy postanowiliśmy wznieść świątynię i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. W ten sposób pragniemy przede wszystkim wyrazić wdzięczność Bogu za wyjątkowego syna narodu polskiego, który w naszym pokoleniu został następcą św. Piotra, pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata – zaznaczył kardynał. Wyjaśnił też, że Centrum „Nie lękajcie się!” nie jest tylko pomnikiem, ale miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II, z jego myślą, z jego duchem i z jego świętością, a tym samym próbą podjęcia dziedzictwa, jakie nam pozostawił. – Tu będą rozbrzmiewać jego słowa z inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. To duchowy testament św. Jana Pawła II, fundament centrum – podkreślił metropolita krakowski.

Nigdy dość wdzięczności

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św., której w sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył abp Gądecki, a koncelebrowało ją czterdziestu kapłanów. Jak zauważył arcybiskup w homilii, świat cieszył się pontyfikatem tego wielkiego papieża niezłomnej nadziei przez ponad 27 lat i jest rzeczą niemożliwą ogarnąć myślą w sposób wyczerpujący jego znaczenie dla Kościoła i całej ludzkości. – Nigdy nie będzie dość wdzięczności za błogosławieństwo, jakie dzięki jego niestrudzonej pracy otrzymała nasza ojczyzna i każdy z nas osobiście. Nigdy też nie będzie dość dziękczynienia Bogu za dobro, jakie otrzymała dzięki jego duchowemu i intelektualnemu wysiłkowi nasza ojczyzna, prawie całkowicie nieznana na świecie w momencie jego wyboru, a dzisiaj właśnie z uwagi na niego otoczona nimbem niezasłużonej sławy. Nigdy nie będzie dość wdzięczności za dobro, jakie otrzymał Kościół i świat za przyczyną tej dotkniętej cierpieniem posługi Piotra naszych czasów: św. Jana Pawła II Wielkiego. Doprawdy, jest za co dziękować! – przyznał abp Gądecki.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 38/2014