Logo Przewdonik Katolicki

Sto lat sanktuarium na Olczy

Karolina Podlewska
Fot.

Rok 2014 to szczególny rok dla wiernych z sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Parafia na Olczy w lipcu świętowała 100-lecie swego istnienia.

 

 

Bogaty plan, obchody, sesje naukowe, a przede wszystkim Eucharystia – to wszystko przybliżyło historię, rozwój i funkcjonowanie kościoła na Olczy.

 

Cudowny medalik

Jeżeli mówimy o Cudownym Medaliku, najpierw musimy wspomnieć o św. Katarzynie Labouré. To jej w 1840 r. objawiła się Maryja, prosząc o wybicie i rozpowszechnienie medalika. Najświętsza Panna obiecała, że każdy, kto będzie nosić ten medalik z wiarą i ufnością, otrzyma wiele łask. Medalik powstał według wzoru, który pokazała św. Katarzynie sama Maryja. Na awersie znajduje się wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Ma Ona wyciągnięte ręce, z  których wylewają się łaski, jakie zsyła na swoich czcicieli. Wizerunek okala napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Na rewersie medalika znajduje się znak krzyża, litery „I” i „M”, to znaczy Immaculata Maria – Niepokalana Maryja oraz dwa serca. Pierwsze z koroną cierniową, a drugie z koroną z róż, przebite mieczem. Są to symbole Maryi i Jezusa. Obecnie Cudowny Medalik jest znany na całym świecie i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków maryjnej opieki i wstawiennictwa.

 

Misjonarze i ich miejsce na Podhalu

W 1912 r. Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo postanowiło utworzyć swoją placówkę w Zakopanem, która miała służyć księżom chorującym na gruźlicę. Sprawą tą zajął się misjonarz ks. Ludwik Pawełek Pawliński, który pełnił wtedy funkcję wikariusza w parafii Najświętszej Rodziny. W tym samym czasie przygotowywał on plany budowy kościoła na Olczy i domu dla kapłanów. Już jego następca, ks. Zygmunt Truszkowski, zajął się prowadzeniem duszpasterstwa oraz dalszą organizacją przyszłej parafii. Zamieszkał w jednym z domów, ofiarowanym przez Teresę Walkosz-Kletę i Wiktorię Jagodę. Tam też utworzył pierwszą kaplicę, gdzie codziennie odprawiał Mszę św. 3 sierpnia 1913 r. został poświęcony kamień węgielny pod przyszłą kaplicę i dom wypoczynkowy.

 

Nowa parafia – Olcza

27 kwietnia 1914 r. diecezja krakowska podjęła decyzję o utworzeniu osobnej parafii na Olczy. Kard. Adam Stefan Sapieha oficjalnie ją erygował. Funkcję nowej parafii pełniła wcześniejsza kapliczka księży misjonarzy. Choć kuria i parafianie szybko chcieli rozpocząć budowę nowego, większego kościoła, nic nie było tak, jak planowano. W 1956 r. wystąpili oni do ówczesnych władz o zezwolenie na budowę. Jednak to nie było takie proste. Dopiero 1 lipca 1980 r. wojewoda nowosądecki wydał zezwolenie na rozpoczęcie budowy nowej świątyni. Pierwsze prace budowlane podjęto rok później. Kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny 11 sierpnia 1985 r., który poświęcił w Rzymie sam papież Jan Paweł II. Ponadto z kamieniem wmurowano wtedy akt erekcyjny kościoła.

Nową świątynię konsekrował 30 lipca 1988 r. ówczesny kard. Franciszek Macharski. Kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. To pod Jej opieką wznoszono budynek. I tak jak mówi wezwanie parafii, wizerunek Maryi znajduje się w samym centrum kościoła. Wielka figura przedstawiająca NMP z Cudownego Medalika znajduje się nad tabernakulum, w ołtarzu głównym. Pod nią widnieją słowa: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Kościół wyróżnia się znacznie pośród innych parafii zakopiańskich. Podzielony jest bowiem na dwie części – dolną i górną. Część dolna świątyni to miejsce przeznaczone do życia parafialnego i społecznego mieszkańców Olczy. Tam obecnie podziwiać można wystawę poświęconą 100-leciu parafii. Górna część to główne miejsce kultu w sanktuarium.  

 

Sanktuarium na Olczy

Prawie sześć lat temu parafia na Olczy została ustanowiona przez kard. Stanisława Dziwisza diecezjalnym sanktuarium. Miejsce to jest obecnie bardzo rozpoznawalne i odwiedzane nie tylko przez turystów, ale również pielgrzymów. To kościół przede wszystkim kultu Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik. Tam każdego 27. dnia miesiąca jest odprawiana Msza św., a po niej procesja różańcowa światła. Każdy może otrzymać medalik, który przypomina mu nie tylko o tym szczególnym miejscu, ale przede wszystkim o nieustannej opiece Maryi.

 

Uczczenie 100 lat

Nie mogło zabraknąć uroczystych, w góralskim wydaniu, obchodów 100-lecia parafii. Jak na tak okrągły jubileusz przystało, świętowanie trwało kilka dni, a nawet cały tydzień. Przez pierwsze dni rekolekcje głosił ks. Władysław Zązel, który od 26 lat jest związany z parafią. To przed konsekracją kościoła ks. Zązel odprawiał we wspólnocie ćwiczenia duchowe. Również przez dwa dni, od 18 do 19 lipca, odbywała się sesja popularnonaukowa, podczas której wygłoszono referaty związane z obchodami. Mówiono o geograficznym położeniu Olczy, historii parafii, proboszczach, cmentarzu olczańskim, zabytkowych krzyżach i kapliczkach, znanych osobach ze świata sportu, muzyki i sztuki, związanych z Olczą itd. Podczas głównych uroczystości odpustowych nie zabrakło banderii konnej, która przejechała z Księżówki na Olcze, gdzie jej poświęcenia dokonał bp Muskus, główny koncelebrans Sumy odpustowej. W pięknej góralskiej oprawie mieszkańcy oddali cześć Niepokalanej Maryi, dziękując za sto lat istnienia swojej parafii. To największy wyraz szacunku dla Matki Bożej. Biskup dokonał również poświęcenia dwudziestu kaplic misterium różańcowego, które są darem jubileuszowym przyjaciół sanktuarium.

 

Sanktuarium zaprasza

 Świątynia jest otwarta codziennie od rana do godz. 21.00. Warto znaleźć się w jej wnętrzu, bo po pierwsze, można tam zaczerpnąć sił duchowych. Po drugie, można poznać historię Cudownego Medalika, zwiedzając piękną wystawie cudownych medalików, mieszczącą się obecnie w głównym kościele. A po trzecie, by na nowo poznać kulturę i tradycję górali oraz ich religijność. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki