Logo Przewdonik Katolicki

W łączności z Chrystusem

Błażej Tobolski
Fot.

W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, w poznańskiej katedrze dziękowano Bogu za tych świętych będących filarami rodzącego się Kościoła.

Tego dnia, 29 czerwca, bazylika archikatedralna i miasto Poznań obchodziły swoje święto patronalne. – Prośmy Boga, by miasto Poznań, wraz z jego władzami i mieszkańcami, dochowało wierności Ewangelii, której służyli Święci Apostołowie Piotr i Paweł i za którą oddali swoje życie, aby dzięki temu mogło cieszyć się pomyślnością i pokojem – zachęcał abp Stanisław Gądecki podczas Sumy odpustowej, w której uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i jego uczelni, a także ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji. Liturgię sprawowaną pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej koncelebrowali m.in. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Antoni Stankiewicz, emerytowany dziekan Roty Rzymskiej i poznańscy biskupi pomocniczy.

 

Świadkowie Jezusa

– Przywożę tutaj, jako pielgrzym stając, pełną szacunku wdzięczność za to wszystko, co ziemie nad Odrą i Bałtykiem otrzymały z tego centrum mądrej, chrześcijańskiej refleksji, skutecznej pracy i odważnej, wolnej, polskiej myśli. Tylko dlatego, że u źródła tych wartości jest Ewangelia, jest Jezus Chrystus, są też święci Piotr i Paweł – mówił w homilii abp Dzięga, podkreślając rolę chrześcijaństwa w historii ziem polskich i narodu, która zaczęła się w Poznaniu wraz z chrztem przed prawie 1050 laty. Arcybiskup odniósł się także do znaczenia tych świętych apostołów dla Kościoła pierwszych wieków i tego nam współczesnego. – To są postaci, które muszą być przez nas przywołane także w tym czasie, bo świat aż się prosi, by tak jak oni stanąć przed nim i mówić o Jezusie Chrystusie, który jest Mesjaszem, który jest nadzieją świata, tych wszystkich spraw świeckich, gospodarczych, publicznych, społecznych. To On przypomina nam bowiem, że także w tym pokoleniu Boga trzeba słuchać bardziej niż ludzi – przekonywał abp Dzięga.

 

Sekret mocnej wiary

W wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w katedrze sprawowano natomiast nieszpory, podczas których homilię wygłosił kard. Grocholewski, przypominając św. Piotra, pierwszego papieża. On to, będąc w rzymskim więzieniu, wbrew wszelkim ludzkim kalkulacjom nie ugiął się w wierze, stając się opoką, na której został zbudowany Kościół. – Czemu się wówczas nie załamał? Czemu wbrew wszystkiemu wierzył? – pytał kardynał. – Myślę, że odpowiedź jest bardzo prosta: on był w łączności z Chrystusem żyjącym w Kościele. Był z Nim w nieustannym kontakcie mocno złączony poprzez modlitwę. Chrześcijaństwo bowiem to nie wiara w jakieś teorie, ale to spotkanie z żywym Chrystusem, nadal żyjącym w Kościele. Jeżeli braknie tej łączności z Nim, trudno by nasza wiara mogła być mocna – wyjaśniał kard. Grocholewski. Zachęcił też zebranych, aby za przykładem św. Piotra i jego następcy św. Jana Pawła II umacniali i ożywiali w sobie skarb wiary poprzez żywy kontakt z Jezusem Chrystusem.

 

Krzyże dla misjonarzy

Kard. Grocholewski pobłogosławił również krzyże misyjne dla młodych ludzi: świeckich, kleryków, kapłanów i siostry zakonnej, udających się w czasie wakacji z Poznania na wolontariat misyjny. W tym roku 34 osoby wyjadą do Nigerii, Ugandy, Peru, Korei Południowej, na Tajwan, do Izraela i Autonomii Palestyńskiej, na Ukrainę i do Kazachstanu. Pierwsi wyruszyli na Ukrainę członkowie Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie. – Podczas zeszłorocznego wolontariatu misyjnego posługiwaliśmy w Berdiańsku i miasto to zapadło nam bardzo w serca. Leży ono jednak na wschodzie Ukrainy, przy granicy z Rosją i ze względów bezpieczeństwa nie odważyliśmy się tam teraz pojechać. Odpowiedzieliśmy natomiast na zaproszenie Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w leżącym w bardziej spokojnej części Ukrainy Gwardijsku – tłumaczy Magdalena Roszak, odpowiedzialna w naszej archidiecezji za Diakonię Misyjną. Magda wyjechała do Gwardijska już 3 lipca jako animatorka na rekolekcje oazowe. Dwa tygodnie później przyjadą tam kolejne trzy dziewczyny, które będą przybliżać dzieciom, w ramach przygotowanego projektu, różne postaci biblijne.

 

Narzędzie dla rad duszpasterskich

Z kolei na zakończenie nieszporów, abp Stanisław Gądecki uroczyście zainaugurował działalność Internetowego Forum Parafialnych Rad Duszpasterskich Archidiecezji Poznańskiej, wysyłając słowa błogosławieństwa do wszystkich osób, które będą z niego korzystały. „Ufam, że taki sposób komunikacji pomiędzy członkami Parafialnych Rad Duszpasterskich naszej archidiecezji ożywi działalność tych gremiów i zaowocuje większą odpowiedzialnością za przekaz wiary, wymianą doświadczeń i pomysłów duszpasterskich” – napisał na portalu arcybiskup.

To pierwsze tego typu forum w Polsce, a przygotowania do jego uruchomienia trwały kilka miesięcy. Jak podkreśla ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego poznańskiej Kurii Metropolitalnej, jest to inicjatywa oddolna, z którą wyszli członkowie Parafialnych Rad Duszpasterskich. – Ci ludzie, którzy na co dzień zajmują się przedsiębiorczością i z takich komunikatorów korzystają, dostrzegają wielką potrzebę udostępnienia tego typu narzędzia członkom Parafialnych Rad Duszpasterskich z różnych parafii – wyjaśnia ks. Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej Parafialne Rady Duszpasterskie funkcjonują prawie w każdej parafii, forum jest więc propozycją skierowaną do kilku tysięcy osób i może stanowić dla nich dobry kanał przepływu informacji. – Zależy nam na tym, aby możliwa była dobra komunikacja pomiędzy członkami rad pozwalająca na dzielenie się doświadczeniami w realizacji różnych projektów duszpasterskich i pomysłami – stwierdza ks. Stułkowski. Zainteresowanych odsyłamy na www.forumprd.archpoznan.pl.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki