Logo Przewdonik Katolicki

Z naszych małych ojczyzn

Renata Andrzejewska
Fot.

Piąty raz z rzędu, pod patronatem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w Wierzbinku odbyła się konferencja naukowa. W tym roku (7 czerwca) została poświęcona zagadnieniom dotyczącym dziejów pogranicza kujawsko-wielkopolskiego. Wydarzenie poprzedziły XII Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny Salix.

Na konferencję w zabytkowym dawnym dworze Chrząszczewskich h. Trzaska, w którym do niedawna mieścił się Urząd Gminy Wierzbinek, przybyli liczni miłośnicy historii. Spotkanie będące płaszczyzną dialogu między teraźniejszością a  przeszłością pogranicza kujawsko-wielkopolskiego interesuje wielu mieszkańców gminy. Gości powitał wójt gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz, a obrady poprowadził dr hab. Ryszard Studziński (prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Nasze własne miejsce

Na początku postać i dorobek naukowy dr. hab. Andrzeja Mietza (1974–2014 r.), profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przedstawił dr hab. Zdzisław Biegański (prof. UKW). Mówił o zmarłym jako uczonym, nauczycielu akademickim, inicjatorze spotkań naukowych, archiwiście i pisarzu. Zainteresowania badawcze dr. Mietza dotyczyły m.in. dziejów Kościoła; pod jego redakcją ukazała się m.in. publikacja zbiorowa Religijność na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej w czasach staropolskich. Jest ona pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Zakład Dziejów Religii Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku i Włocławskie Towarzystwo Naukowe (Włocławek 2003). Pamięć śp. Andrzeja Mietza uczczono  chwilą ciszy. Następnie referat „O pejzażu sakralno-religijnym pogranicza kujawsko-wielkopolskiego” wygłosił dr Adam Wróbel (prof. WSHE Włocławek), a zagadnienie kościelnego szkolnictwa zachodnich Kujaw w dobie potrydenckiej omówił mgr Wojciech Wilkowski (UKW Bydgoszcz). Z kolei wykład  pt. „Rekwizycje dzwonów kościelnych w 1831 r. i późniejsze odszkodowania w dokumentach pogranicza kujawsko-wielkopolskiego diecezji kujawsko-kaliskiej” wygłosił dr hab. Zbigniew Zyglewski (prof. UKW). Szeroko omawiana w 2013 r. problematyka powstania styczniowego tym razem powróciła w wykładzie „Działalność Edmunda Calliera na obszarze Kujaw Nadgoplańskich (maj–czerwiec 1863)”. Zagadnienie omówił mgr Marian Kominkiewicz, regionalista, nauczyciel historii w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Morzyczynie. Dalsze  referaty wygłosili wykładowcy z UKW w Bydgoszczy: „Kultura filmowa na Kujawach w latach 70. XIX w.” (dr Joanna Szczutkowska), „Theodor Bierschenik, syn pastora z Sompolna” (prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski), „Cyrulicy w małych miastach wielkopolskich i kujawskich w XVII w.” (dr Anetta Głowacka-Penczyńska). Zainteresowanie audytorium wzbudził również wykład „Dobra królewskie w powiecie konińskim w drugiej połowie XVIII w.” dr. Zbigniewa Górskiego. Jest on prorektorem Wyższej Szkoły Demokracji w Grudziądzu i nauczycielem akademickim tej uczelni.

 

Co ważne i doniosłe

Organizowane w Wierzbinku konferencje naukowe są zawsze starannie przygotowane (myślę, że nie inaczej jest w przypadku innych niewielkich miejscowości, w których tego rodzaju sympozja się  odbywają). Takie spotkania dobrze służą budowaniu i umacnianiu samoświadomości mieszkańców i edukacji regionalnej. Gromadzą wielu słuchaczy, gdyż odsłaniają pulsowanie życia naszych małych ojczyzn na przestrzeni dziejów. Czym jest mała ojczyzna? Miejscem, z którym się utożsamiamy, gdzie jest nasz dom i rodzina. A czym jest edukacja regionalna? Mówiąc dobitnie, to traktowana po macoszemu, fasadowo za czasów PRL dziedzina wiedzy zachowana w sercach i umysłach ludzi silnej wiary i ducha, przez nich przekazywana z pokolenia na pokolenie. W wolnej Polsce, dzięki ludziom nauki, jest wciąż poznawana, dokumentowana. W małej ojczyźnie tkwi nasza siła. Świadomi jej znaczenia, przez nią ukształtowani, jesteśmy w stanie odkryć i zrozumieć nasze związki z Polską, Europą, światem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki