Logo Przewdonik Katolicki

Niezwykła pielgrzymka

Błażej Tobolski
Fot.

Kiedy ukaże się ten numer Przewodnika, pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży po naszej archidiecezji będzie dobiegać już końca. Warto jednak zatrzymać się choć w kilku miejscach, które nawiedził Krzyż oraz Ikona Matki Bożej.

Kiedy ukaże się ten numer „Przewodnika”, pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży po naszej archidiecezji będzie dobiegać już końca. Warto jednak zatrzymać się choć w kilku miejscach, które nawiedził Krzyż oraz Ikona Matki Bożej.

Przypomnijmy, że symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które młodym przekazał jeszcze Jan Paweł II, otrzymali młodzi Polacy od Brazylijczyków w Niedzielę Palmową w Rzymie. A już następnego dnia powitaliśmy je uroczyście w najstarszej na ziemiach polskich katedrze. Przywieźli je członkowie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan” wraz ze swoim duszpasterzem ks. Arkadiuszem Szadym i młodymi reprezentującymi wszystkie dekanaty. Później gościły je m.in. parafie, szkoły, szpitale, a także więzienia i to nie tylko w Poznaniu, ale w różnych rejonach archidiecezji. – Jeżdżę wszędzie wraz z Krzyżem i Ikoną Matki Bożej i muszę przyznać, że to, z jaką radością i entuzjazmem są one przyjmowane, jak ludzie modlą się przy nich, bardzo buduje moją wiarę. Nie ukrywam, że to fizycznie dość męcząca pielgrzymka, ale i niezwykłe, piękne doświadczenie duchowe – przyznaje w rozmowie z „Przewodnikiem” ks. Arkadiusz Szady. Zaznacza też, że jest pod wielkim wrażeniem modlitwy przy Krzyżu w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. – Tam niektórzy chorzy, opierając się podczas modlitwy o Krzyż, wręcz przyciskali go do siebie. Mówili potem, że na kogo mają zrzucić swoje cierpienia, jak nie na Jezusa i na Jego krzyż – wspomina.

 

Raban w Czarnkowie

Kiedy podczas swojej pielgrzymki po archidiecezji symbole ŚDM opuściły Poznań, do którego później jeszcze wróciły, nawiedziły m.in. Oborniki Wielkopolskie, Wronki (nie omijając tamtejszego więzienia!), sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu i Czarnków. W tym najdalej na północ położonym mieście naszej archidiecezji, w Poniedziałek Wielkanocny odbyło się czuwanie modlitewne połączone z koncertem wielbienia. – Po indywidualnej adoracji Krzyża w kościele zaprosiliśmy mieszkańców Czarnkowa i okolic, także z rozpoczynającej się tuż za Notecią diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na rynek. Tam zrobiliśmy trochę hałasu, czy jak mówi papież Franciszek: „rabanu”. Myślę, że dzięki temu ci, którzy może nie weszliby normalnie do kościoła, mieli szansę na to, że dotrze do nich Dobra Nowina. Może też Duch Święty poruszy ich serca? – zastanawia się ks. Krzysztof Sobkowiak, proboszcz parafii pw. Marii Magdaleny w Czarnkowie przypominając, że symbole ŚDM gościły krótko w mieście także pięć lat temu, przed spotkaniem młodzieży w Madrycie. Tego wieczoru na rynku wystąpiła Armia Dzieci, zespół ewangelizacyjny z Lublina należący do Instytutu Ewangelizacji Świata. Można było również usłyszeć świadectwa przemiany życia, której potrafi dokonać w człowieku Bóg, a członkowie archidiecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan” zachęcali do uczestnictwa w ŚDM w Krakowie.

 

Młodzi pełni zapału

Swoim entuzjazmem i radością podzielili się także młodzi mieszkańcy Czarnkowa, którzy wraz ze swoim duszpasterzem ks. Rafałem Pleszewą uczestniczyli w przekazaniu symboli ŚDM w Rzymie. Stanowili oni najliczniejszą, bo 20-osobową, grupę parafialną w delegacji naszej archidiecezji liczącej 110 osób. – Młodzi są pełni zapału. Bardzo chcą jechać także do Krakowa i zapraszać do wyjazdu swoich rówieśników – przekonuje ks. Pleszewa. – Zależy mi na tym, aby pojechać do Krakowa, bo jeszcze nie byłem na takim spotkaniu. Ufam jednak, że wybiorę się tam nie tylko z moją wspólnotą Przymierze Miłosierdzia, ale że uda nam się zaprosić na to spotkanie jak najwięcej osób. Osobiście liczę, że namówię do tego kilku moich znajomych – wyznaje licealista Rafał Matelski, dodając, że chętnie będą gościli też w Czarnkowie młodzież podczas Tygodnia Misyjnego poprzedzającego ŚDM.

Najważniejszym momentem tego wieczoru było uroczyste wzniesienie na rynek Krzyża i Ikony Matki Bożej i modlitwa przy nich, której jednym z elementów była celebracja Światła o zmartwychwstałym Chrystusie. To zorganizowane z dużym rozmachem wydarzenie ewangelizacyjne rozpoczęło równocześnie bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II. – Modląc się przy Krzyżu i uczestnicząc w Światowych Dniach Młodzieży, chcemy także podziękować Janowi Pawłowi II za to wszystko, co zrobił dla młodych, za to, że w nas wierzył – podkreśla gimnazjalistka Monika Cybel, z czarnkowskiego Przymierza Miłosierdzia.

 

Każdy mógł przyjść pod Krzyż

Symbole ŚDM dotarły też do kaplicy domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach. – Nasza kaplica otwarta jest dla wszystkich i dlatego na adorację Krzyża i Ikony Matki Bożej zaprosiłyśmy nie tylko dzieci z naszego Domu Dziecka i świetlicy socjoterapeutycznej czy osoby starsze korzystające na co dzień z tutejszego domu dziennego pobytu oraz niepełnosprawne uczestniczące w warsztatach terapii zajęciowej, ale również wszystkich mieszkańców Szamotuł – zaznacza s. Beata Jank, dyrektorka Domu Dziecka, dodając, że Jezus wszystkich bez wyjątku zanurza w swoim Sercu pełnym miłości. Podczas modlitwy był czas na adorację prowadzoną przez młodzież i wielbienie śpiewem. Dzieci z Domu Dziecka mogły złożyć przy Krzyżu swoje najskrytsze, przygotowane na karteczkach, prośby i podziękowania, a ludzie starsi swoje codzienne krzyże choroby czy cierpienia. – Każdy mógł przyjąć także Komunię św., tak aby Jezus w sposób rzeczywisty mógł wejść do naszych serc i otwierać je na to, co dla nas przygotował – mówi s. Beata.

 

Szykujemy się na Kraków!

Wszyscy chętni mogli również uczestniczyć w modlitwie w sanktuarium św. matki Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach, gdzie Krzyż wraz z Ikoną dotarły w środę 23 kwietnia. Oprócz sióstr urszulanek adorowała go tam m.in. młodzież z prowadzonego przez nie Zespołu Szkół Gimnazjalnych, w skład którego wchodzi m.in. Technikum Hotelarsko-Gastronomiczne i dzieci z przedszkola „Promyki Słoneczne” oraz uczniowie pniewskich szkół. – Uczestniczyliśmy, jako delegaci dekanatu pniewskiego, w przekazaniu Krzyża w Rzymie, co było niezapomnianym przeżyciem, a entuzjazm młodzieży, jakiego tam doświadczyliśmy chcemy wzbudzić także tu, w Pniewach – przyznają s. Anna Mańczak ucząca w technikum oraz jego uczeń Stanisław Ochla. – Planujemy też włączyć się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży prowadzone w archidiecezji i zaprosić do siebie młodzież w poprzedzającym je Tygodniu Misyjnym. No i oczywiście szykujemy się na Kraków! Liczymy, że z Pniew pojedzie tam liczna grupa! – dodają.

Tego dnia symbole ŚDM dotarły jeszcze do Międzychodu, a potem wróciły do Pniew, do klasztoru klauzurowego sióstr Klarysek, gdzie przez całą noc trwało czuwanie modlitewne.

 

* * *

 

Symbole ŚDM kończą swoją pielgrzymkę po naszej archidiecezji 3 maja w sanktuarium maryjnym w Borku Wielkopolskim. Następnie, do 18 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej, a do spotkania młodzieży w Krakowie w 2016 r. odwiedzą one wszystkie polskie diecezje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki