Logo Przewdonik Katolicki

Oskarżeni o wierność

Michał Chojnacki
Fot.

Kolska Inicjatywa Patriotyczna, przy współudziale władz Koła, zorganizowała pierwszy w tym mieście Tydzień Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się 1 marca o godz. 17.00 przed siedzibą Starostwa Powiatowego. Na maszt wciągnięto polską flagę narodową, odśpiewano hymn państwowy, odbył się Apel Poległych.

W przemówieniu dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, przypomniał, że niepodległość nie została nam dana na zawsze. „Trzeba o nią dbać, dawać odpór tym, którzy zechcieliby ją podważać. Trzeba kultywować tradycje niepodległościowe, również przez pamięć o tych, dla których niezawisłe państwo polskie było najwyższą wartością” – powiedział.

W marszu pamięci o bohaterskich żołnierzach konspiracji niepodległościowej mieszkańcy Koła przeszli ulicami miasta przed budynek, w którym przed laty mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tu przemówił rzecznik Kolskiej Inicjatywy Patriotycznej Przemysław Walerjan. Wystąpienie poświęcił postaci śp. ppor. AK Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp” (1926–1946), związanego z Kołem, tu sądzonego i skazanego na śmierć. Biorąca udział w obchodach 88-letnia Kazimiera Pawlak jest jednym z nielicznych dziś naocznych świadków pokazowego procesu „Sępa” i innych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Proces ten odbył się 11 maja 1946 r. w kolskim kinie „Świt”. Z potrzeby serca pani Kazimiera od lat opiekuje się mogiłą „Sępa”.

Dalsza część uroczystości odbyła się na kolskim cmentarzu parafialnym, przy grobie śp. Zygmunta Wawrzyniaka. Wartę honorową pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Konina. Złożono kwiaty, zapalono znicze, na zakończenie odśpiewano pieśń Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana… Wspomnijmy, że oprawę pirotechniczną marszu pamięci zapewnili kibice KKS Lech Poznań.

W niedzielę 2 marca w kościele parafialnym pw. Krzyża Świętego sprawowana była Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych. Ks. Szymon Jastrzębski ukazał w kazaniu hierarchię wartości, którym hołdowali: Bóg, honor, ojczyzna, prawda i wolność. W modlitwach powierzaliśmy Bogu poległych bohaterów, modliliśmy się za żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy po latach wojny nie zawahali się stanąć do walki z nowym okupantem i ustanowioną przez niego zdradziecką władzą.

Przez cały tydzień w domu parafialnym odbywały się projekcje filmów dokumentalnych, m.in. obrazów: Żołnierze wyklęci i ich oprawcy, Łupaszka dowódca Hubala, Kamienie wołać będą, Ostatni…, Ks. Stanisław Domański, Ślady zbrodni, Młot, Wygrane życie łączniczki. Gdy piszę te słowa, jest 5 marca; za cztery dni w Miejskim Domu Kultury ma się odbyć spotkanie z kpt. Jerzym Widejką ps. „Jureczek” (rocznik 1933), połączone z projekcją filmu Dariusza Walusiaka Ballada o Jureczku. Będzie można nabyć autobiograficzną książkę kpt. Widejki Najmłodszy partyzant Wileńskiej AK.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki