Logo Przewdonik Katolicki

Sport, wiara i historia

Dariusz Racinowski
Fot.

W pierwszą niedzielę grudnia w Gdańsku odbyły się VII Otwarte Mistrzostwa Pomorza na Ergometrze Wioślarskim. Po raz drugi uczestniczyła w nich niewielka ekipa z Brdowa.

Uczniowski Klub Sportowy przy Zespole Szkół w Brdowie, którym kieruje Romuald Czernicki – dyrektor szkoły, specjalizuje się w prowadzeniu zajęć nauki pływania na łodziach wioślarskich. Jezioro Brdowskie jest doskonałym miejscem do treningów i rozgrywania zawodów. Oddane do użytku latem 2013 r. Centrum Sportów Wodnych stało się zapleczem do rozwoju tej dyscypliny sportowej w Brdowie i powiecie kolskim.

Od lat nasi uczniowie pod kierunkiem trenerów: Barbary Szmajdzińskiej i Bartosza Mikołajczyka osiągają sukcesy w zawodach wioślarskich w Polsce. We wrześniu uczestniczyli w zawodach na łodziach w Płocku, gdzie wywalczyli medale i puchary. W listopadzie wzięli udział w zawodach na ergometrach wioślarskich w Kaliszu. Ostatnie zawody odbyły się w Gdańsku. Pojechała na nie skromna delegacja: dwie młodziczki – Małgorzata Strybel i Faustyna Racinowska, trener Bartosz Mikołajczyk i piszący te słowa jako opiekun. Dziewczynki wprawdzie nie zdobyły medali, ale dzielnie walczyły o jak najlepsze lokaty.

Organizatorzy zawodów zadbali też o promocję Gdańska. Przygotowali żywą lekcję historii dawnej i najnowszej, dziedzictwa kulturowego, zabytków architektury – również sakralnej, arcydzieł sztuki. Wspomnę, że udając się na zawody, najpierw zatrzymaliśmy się w Pelplinie. Zwiedziliśmy wspaniałą katedrę i przyległe pocysterskie budowle oraz bogate w zbiory Muzeum Diecezjalne. Natomiast w Malborku silne wrażenie wywarła monumentalna, majestatyczna bryła Zamku Krzyżackiego. Okazuje się, że można połączyć ducha sportu z doznaniami duchowymi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki