Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi i prężni

Justyna Sowa
Fot.

Tak najkrócej określić można członków krakowskiego duszpasterstwa akademickiego U Brata. Są młodzi, bo są studentami, są prężni, bo wciąż coś się u nich dzieje. Ale określenie to dotyczy również ich duszpasterza, który sam jest studentem.

Tak najkrócej określić można członków krakowskiego duszpasterstwa akademickiego „U Brata”. Są młodzi, bo są studentami, są prężni, bo wciąż coś się u nich dzieje. Ale określenie to dotyczy również ich duszpasterza, który sam jest studentem.

– My chcemy, żeby ciągle się u nas coś działo. Na chwałę Bożą! – Tymi słowami
ks. Krzysztof Wąs, opiekun duszpasterstwa „U Brata” rozpoczął opowieść o tym, czym jest
i kto tworzy tę wspólnotę.

 

Nie szukać idealnego męża

„U Brata” to duszpasterstwo akademickie, a więc wspólnota studentów. – Na ten moment liczy ok. 70 stałych członków. Jednak na spotkaniach otwartych pojawia się znacznie więcej osób – tłumaczy ks. Wąs.

Mają na swoim koncie choćby słynne już w Krakowie spotkania z bp. Grzegorzem Rysiem odbywające się pod hasłem „100 pytań do biskupa Grzegorza Rysia”. Na początku grudnia odbyło się trzecie, a planowane są kolejne. Formuła jest zawsze podobna: zgromadzeni pytają – biskup odpowiada. On jest jeden, a ich tym razem była ponad setka. Pytali go o wiele spraw, nawet o to, jak znaleźć dobrą żonę czy męża. A biskup, we właściwy sobie sposób odpowiedział, że nie ma pojęcia. W końcu jednak poważnie zaznaczył, by młodzi nie szukali ideału, bo do niego się dąży, a nie znajduje na początku drogi.

 

Formacja i Adoracja

Niedawno „U Brata” gościła także wokalistka zespołu Love Story Magdalena Frączek, która dała piękne świadectwo w swoich piosenkach dotyczące m.in. czystości. Jednak takie spotkania mają wyjątkową formułę – są otwarte dla wszystkich, niezobowiązujące. I choć zdarzają się często, to oprócz nich młodzi „U Brata” widują się regularnie na spotkaniach formacyjnych, gdzie rozmawiają o wierze, rozważają Pismo Święte czy wspólnie klękają przed Najświętszym Sakramentem. To są ważne chwile, bo w końcu taki jest ich cel – zbliżać się do Boga i pociągać w tę stronę ludzi.

 

Wschód słońca na Babiej

Są otwarci na innych. Z uśmiechem witają każdego, kto pojawi się w okolicy, bez względu na to, czy wygląda na potencjalnego studenta czy też nie. Sama tego uśmiechu doświadczyłam i wiem, co mówię! Na ten rok akademicki mają już spore plany. Najbliższe to rekolekcje adwentowe prowadzone przez Beatę i Marcina Mądrych. Kto zna tych małżonków wie, że warto ich posłuchać, kto nie zna – niech przyjdzie! Na pewno nie pożałuje. Od lat z właściwym sobie wdziękiem opowiadają o życiu małżeńskim, o czystości i Panu Bogu. Ich największą siłą jest to, że żyją tak, jak mówią.

Studenci z „U Brata” planują także przywitać Nowy Rok w tatrzańskiej scenerii, a jakiś czas potem wybrać się wspólnie na wschód słońca na Babią Górę. Regularnie spotykają się również na grze w siatkówkę czy wspólnych zabawach. Zachowują więc równowagę – korzystają z życia i kochają Boga oraz ludzi. I o to chodzi!Tygodniowy rozkład jazdy „U Brata” (parafia św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303):

Msze św. akademickie – każda niedzielę o godz. 19.00

Spotkania formacyjne – każdą niedzielę o godz. 20.30 (aula parafialna)

Krąg biblijny – każdy poniedziałek o godz. 20.00 (Dom Studencki nr 1 ul. Skarżyńskiego 3)

Zajęcia sportowe (siatkówka) – każdy wtorek o godz. 20.00 (szkoła podstawowa os. Kościuszkowskie)

Adoracja w ciszy – każdy czwartek godz. 18.30 – 19.30

Msze św. dla studentów – pierwsze czwartki miesiąca o godz. 20.00

 


 

Duszpasterstwo „U Brata” zaprasza na:

– 15–18 grudnia (niedziela – środa) Adwentowe Rekolekcje Akademickie „PROJEKT: CZYSTA MIŁOŚĆ”, które odbędą się w dniach w parafii św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303 o godz. 19.00. Spotkania poprowadzą Beata i Marcin Mądrzy.

– 30 grudnia–1 stycznia – Noworoczne Rekolekcje dla Studentów w Zakopanem z przywitaniem Nowego Roku.

– 12 stycznia 2014 r., godz. 19.00 Msza św. akademicka, a po niej spotkanie z ks. Andrzejem Muszalą pt.: „Niepłodność i co dalej?”

 

Szczegóły na ubrata.pl i www.facebook.com/ubratakrakow

Kontakt do duszpasterstwa kleron3 @wp.pl

Parafia św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303 w Krakowie

 


 

Gosia i Krzysiek (narzeczeni): – Oboje posługujemy w parafialnej grupie oazowej, więc wspólnotę mamy. Rzecz jednak w tym, że jest w niej zdecydowanie więcej osób sporo od nas młodszych, a kontakt z rówieśnikami jest potrzebny do rozwoju i znajdowania inspiracji do  posługi. Tego dostarcza nam duszpasterstwo – spotkania z ciekawymi ludźmi, wspólna modlitwa, rozważanie Słowa, wyjazdy... Inaczej się wszystko przeżywa z rówieśnikami, którzy np. też właśnie mają sesję.

Dlaczego „U Brata”? To duszpasterstwo jest w naszej parafii i opiekuje się nim ks. Wąs. Jego zaangażowanie i empatia przyciągają. To olbrzymi plus, kiedy we wspólnocie można czuć, że dla księdza jest się celem, nie narzędziem.

 

Gosia: – Zaczynając studia postanowiłam, że dołączę do wspólnoty, w której przeżyję swoją wiarę w trochę inny (głębszy) sposób niż w rodzinnej parafii. Zauważyłam, że uczestniczenie w Mszach św. zaczęło zmieniać się powoli w rutynę. Stwierdziłam, że bez formacji we wspólnocie moja wiara będzie stopniowo wygasać.

Trafiłam do „U Brata”, bo nie chciałam daleko szukać. Na jednej z wieczornych Mszy św. usłyszałam zaproszenie na spotkanie wspólnoty. Od samego początku na cotygodniowe spotkania przyciągała mnie atmosfera wzajemnej życzliwości. Obecnie, z perspektywy trzech lat działalności mogę śmiało powiedzieć, że dzięki tej wspólnocie zyskałam wyjątkowych przyjaciół, a przede wszystkim pogłębiłam swoją wiarę w Boga.

 

Radek: – Jestem tu, bo na drugim roku studiów zrozumiałem, jak bardzo potrzebna jest wspólnota w dalszym wzroście w wierze. Im dłużej tu jestem, tym bardziej sobie to uzmysławiam. Stąd właśnie myśl o dołączeniu i angażowaniu się w duszpasterstwo.

Według mnie w naszym duszpasterstwie większość osób się zna i staramy się, aby nikt nie czuł się anonimowy. To wydaje mi się szczególne. A wybrałem „U Brata” głównie dlatego, że dopiero się rozwija. Mam nadzieję, że uda nam się zbudować z niego coś większego i fajnie będzie wspominać, że uczestniczyło się w jego tworzeniu.

 


 

Z ks. Krzysztofem Wąsem, duszpasterze DA „U Brata” rozmawia Justyna Sowa.

 

Jacy ludzie tworzą duszpasterstwo „U Brata”? Czy jest przewaga studentów konkretnych kierunków, np. ścisłych lub humanistycznych?

– Ludzie w naszym duszpasterstwie są naprawdę wyjątkowi. Każdy z nich wnosi we wspólnotę wiele dobra. Głównie są to studenci Politechniki Krakowskiej, ponieważ na terenie naszej parafii są aż cztery wielkie akademiki tejże uczelni. Ale są również studenci z innych uczelni, np. UPJPII i AGH. Do duszpasterstwa przychodzą też osoby należące do parafii św. Brata Alberta.

 

Czy trudno jest być dziś duszpasterzem studentów?

– Na pewno bycie ich duszpasterzem to wielki dar od Boga. W każdym z nich jest obecny Jezus. Działa na różne sposoby. Oni też sami Go odkrywają. Jestem dopiero trzeci rok duszpasterzem akademickim, a muszę powiedzieć, że sam się wiele od nich nauczyłem i wciąż uczę. Moim zdaniem najważniejsza w byciu duszpasterzem akademickim jest obecność. Po prostu to, że ksiądz ma dla nich czas zarówno na luźną rozmowę, jak i na modlitwę i spowiedź.

 

Jaką rolę w życiu współczesnego młodego człowieka odgrywa formacja?

– Formacja to podstawa życia chrześcijańskiego. Człowiek, który się nie formuje (nie tylko młody) cofa się w rozwoju duchowym, podczas gdy powinien iść do przodu.

Żeby się formować, trzeba umieć zorganizować sobie czas, a młodym jest z tym trudno. Ale wtedy muszą sobie odpowiedziećna: co jest pierwsze? Co jest tak naprawdę istotne?

Jeżeli coś jest dla mnie ważne, to potrafię temu poświęcić czas. Jeśli ojciec mówi do dziecka „kocham cię, jesteś dla mnie ważny”, ale w ciągu tygodnia nie znajdzie nawet godziny, aby z dzieckiem porozmawiać, to jaki to jest ojciec?

Jeśli ja i ty mówimy do Boga – jesteś dla mnie najważniejszy – a nie mam w ciągu dnia czasu na Jego słowo – na bycie z Nim – to nie bądźmy hipokrytami – żyjmy w prawdzie i nie mówmy, że On jest pierwszy.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki