Logo Przewdonik Katolicki

Jedność jest możliwa

Błażej Tobolski
Fot.

Podobnie jak nie wzniesie się wysokiego gmachu bez głębokich fundamentów, tak również nie zajdzie się wysoko w ekumenizmie bez wielkiej modlitwy.

„Podobnie jak nie wzniesie się wysokiego gmachu bez głębokich fundamentów, tak również nie zajdzie się wysoko w ekumenizmie bez wielkiej modlitwy”.

 

Tę prawdę podkreślił abp Stanisław Gądecki, rozpoczynając nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył 25 stycznia w katedrze. – Zebraliśmy się, aby jako jedna rodzina wsłuchiwać się w Słowo Boże, rozważać je i przyjmować do swojego serca – mówił arcybiskup do obecnych w katedrze duchownych i wiernych z Kościołów chrześcijańskich skupionych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej (PGE). Przypomniał przy tym, że prawdziwy ekumenizm polega na odkrywaniu tego, co łączy, a upragniona jedność domaga się od nas pokory, wewnętrznego nawrócenia, gotowości przebaczenia, pojednania i odważnego poszukiwania prawdy, a ponadto właśnie wielkiej modlitwy.

 
Religia radości
Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. superintendent Jan Ostryk z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, współprzewodniczący PGE. Jak zaznaczył, tegoroczne teksty modlitewne na kończący się właśnie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przygotowali wyznawcy Chrystusa z Indii. – Jest ich w tym kraju niewielu, ale cierpią niesamowite prześladowania. Palone i burzone są tam ich kościoły i domy modlitwy, ludzie są mordowani i wypędzani z domów, a jednak trwają w Chrystusie, zachowując często więcej radości, niż możemy sobie wyobrazić. Dlaczego? Bo chrześcijaństwo jest religią radości, gdyż Bóg, któremu uwierzyliśmy, prowadzi nas poza śmierć, do prawdziwego życia – przyznał kaznodzieja. Jednocześnie zauważył, że nie sztuką jest cieszyć się życiem i uwielbiać Boga, kiedy jest nam dobrze. – Powinniśmy to czynić także wtedy, kiedy stajemy przed codziennymi problemami, bo otrzymaliśmy nasze życie w darze od samego Chrystusa. Inaczej, jakie będzie nasze świadectwo o Tym, który daje życie? – tłumaczył ks. Ostryk, dodając, że prawdziwa radość jest tam, gdzie jest miłość.
 
Szukajmy wzajemnej miłości
Nawiązując z kolei do trudnej drogi dialogu ekumenicznego prowadzonego od lat przez Kościoły chrześcijańskie, kaznodzieja przywołał postać anglikańskiego duchownego ks. Jana Wesleya, którego pragnieniem było, jak wyjaśnił, aby ludzie żyli życiem wiary nie tylko w czasie uroczystości kościelnych, ale żeby na co dzień traktowali poważnie swoje chrześcijaństwo. – Żyjący w XVIII w., kiedy nikt nie mówił jeszcze o tym, że chrześcijanie mogą iść wspólnie drogą wiary, ks. Wesley pytał: „Chociaż różnice poglądów czy sposobów oddawania czci Bogu mogą udaremnić pełną jedność zewnętrzną, to czy muszą udaremniać jedność wewnętrzną we wzajemnych do siebie uczuciach? Chociaż nie możemy myśleć podobnie, to czy nie możemy wzajemnie się miłować? Czy nie możemy cieszyć się jednością serca, mimo że brak nam jednomyślności?”. I sam sobie odpowiadał: „Bez wątpienia możemy!” – podkreślił ks. Jan Ostryk, zachęcając do obrania takiej właśnie ekumenicznej postawy.
 
 
Poznańska Grupa Ekumeniczna gromadzi duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki