Jak poinformowała redakcję „Ładu Bożego” Edyta Kosmowska, nauczycielka w ZSP im. R. Traugutta w Grzymiszewie, przygotowaniom do uroczystości towarzyszyły słowa papieża Jana Pawła II: „Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości”. Czy można nauczyć miłości do ojczyzny na szkolnych lekcjach? Z pewnością tak. Ale nauczyć jej mogą tylko ci, którzy ojczyznę kochają. Wtedy znajdą właściwe sposoby i słowa. Tak jak dyrekcja i grono pedagogiczne szkoły w Grzymiszewie, do którego należy, jako nauczyciel religii, ks. Juliusz Grzeszczak, proboszcz miejscowej parafii Narodzenia NMP.
Do udziału w świętowaniu zostali zaproszeni goście. Wśród nich ks. dr Henryk Witczak, dyrektor konińskiego oddziału Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i ks. Przemysław Warmiński – ojciec duchowny alumnów WSD we Włocławku. Przybył burmistrz miasta i gminy Tuliszków Grzegorz Ciesielski, przedstawiciele Rady Rodziców i wiele innych osób. Wszyscy zgromadzili się na Mszy św. w kościele parafialnym, którą zainaugurowano uroczystość. Szkolna akademia rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klasy VI. Na dalszy program złożyły się wiersze i pieśni z okresu powstania styczniowego; dzięki temu zebrani „przenieśli się w pamiętny rok 1863, stali się swoistymi uczestnikami wydarzeń sprzed 150 lat” – napisała Edyta Kosmowska.
Wychowaniu uczniów w duchu patriotycznym służyło wystąpienie dyrektorki Małgorzaty Kruckiej, która uzasadniła wybór Romualda Traugutta na patrona szkoły, ukazała go jako kochającego męża i ojca, gorliwego chrześcijanina oraz jako przywódcę powstańczego Rządu Narodowego. Następnie wspomniała sylwetki osób związanych z życiem szkoły. Ze wzruszeniem mówiła o śp. biskupie pomocniczym Romanie Andrzejewskim, który kilkakrotnie wizytował szkołę w jej dawnej siedzibie. On też apelował do władz o wybudowanie nowoczesnej, przyjaznej uczniom szkoły.
W dalszej części uroczystości ks. dr Henryk Witczak wygłosił prelekcję pt. „Romuald Traugutt, dyktator powstania styczniowego, biało-czerwony bohater”. Ukazał w niej również przebieg powstania na tle wydarzeń w Europie. O patriotyzmie jako „solidnej pracy, nauce, szlachetnym postępowaniu, wykonywaniu obowiązków wobec innych osób i społeczeństwa” mówił w wystąpieniu burmistrz Grzegorz Ciesielski. Po Apelu Poległych członkowie władz wraz z reprezentacją uczniów złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Istotnym zadaniem w zakresie wychowania patriotycznego, realizowanym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grzymiszewie, jest przygotowywanie uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym, wdrażanie ich do świadomego wypełniania powinności obywatelskich. W dniach 6–7 czerwca przedstawiciele ZSP uczestniczyli w VIII Ogólnopolskim Zlocie Szkól im. R. Traugutta, który odbył się w Szkole Podstawowej w Wojanowie k. Pruszcza Gdańskiego. Ślubowali wówczas: „My, członkowie Bractwa Szkół im. Romualda Traugutta, ślubujemy nigdy nie splamić dobrego imienia i honoru Bractwa, swoim zachowaniem dawać dobry przykład środowisku, w którym żyjemy, brać przykład ze szlachetnej postawy Patrona, dobro Rzeczypospolitej Polskiej cenić sobie najwyżej. Tak nam dopomóż Bóg”.
Czy my, dorośli, jesteśmy dostatecznie świadomi, że wychowanie patriotyczne nie przyniesie skutków, jeśli będzie przebiegało w społecznej izolacji? Czy pamiętamy, że niezależnie od starań władz szkolnych, nauczycieli, katechetów i księży, najistotniejszy wpływ na kształtowanie poczucia patriotyzmu u młodego pokolenia nadal wywiera rodzina i kultywowanie tradycji rodzinnych?