Logo Przewdonik Katolicki

Czas na Tryptyk Zaduszkowy

Barbara Sawic
Fot.

Od sześciu lat na początku listopada Konin świętuje swój jedyny i unikalny Tryptyk Zaduszkowy Nie wszystek umrę…. W imieniu organizatorów artystycznego przedsięwzięcia mamy zaszczyt zaprosić czytelników na tegoroczną edycję. Koncerty odbywać się będą od 8 do 10 listopada w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu.

Od sześciu lat na początku listopada Konin świętuje swój jedyny i unikalny Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”. W imieniu organizatorów artystycznego przedsięwzięcia mamy zaszczyt zaprosić czytelników na tegoroczną edycję. Koncerty odbywać się będą od 8 do 10 listopada w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu.

Przez trzy wieczory publiczność będzie obcowała z muzyką w znakomitym wykonaniu, słuchała piosenek znanych i mniej znanych: pięknych i mądrych.  Wszystkie będą mówiły o wierze, nadziei i miłości, a także o przemijaniu, pięknie i dobru. W piątek 8 listopada wystąpi Root Orchestra w składzie: Michał Zygmunt, Roli Mosimann i Radek „Bond” Bednarz. Następnego wieczoru – Elżbieta Adamiak z zespołem w koncercie „Trwaj chwilo, trwaj”. W niedzielę 10 listopada Magda Umer z towarzyszeniem muzyków wykona program pt. „Magda Umer – Recital 64”. Tytuł recitalu nawiązuje do niedawnej rocznicy urodzin artystki.

Intencją organizatorów Tryptyku „Nie wszystek umrę…” jest integracja lokalnej społeczności  w listopadowym czasie pamięci o naszych zmarłych. Jak wyjaśniają, kolejne wieczory są dedykowane „wszystkim, których  nosimy w sercach”. Zwłaszcza zmarłym, którzy szczególnie potrzebują naszej modlitwy. Trawestując słowa Magdy Umer, na trzy wieczory przeniesiemy się do takiej ojczyzny, w której chciałoby się mieszkać.

Podczas pierwszego muzyczno-modlitewnego spotkania szczególną pamięcią będą otoczeni nieżyjący konińscy dziennikarze; wśród nich zmarły 4 lipca 2011 r. śp. Robert Roszak. W sobotę – wszyscy, którzy przegrali walkę z nałogami, uzależnieniami, a w niedzielę 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – bojownicy walczący i ginący „za najświętszą sprawę”. Każdy też, kto w owe listopadowe wieczory przybędzie do kościoła św. Wojciecha, przyniesie do domu Bożego własne intencje modlitewne. I tak będą się łączyły, splatały i wznosiły ku niebu: modlitwa, pamięć, refleksja nad wiecznością i kruchością doczesności, muzyka, śpiew i poetyckie słowo – wytwory ludzkiego talentu. Z nimi miłość: cierpliwa i łaskawa, która nie zazdrości i nie szuka poklasku. Nieunosząca się pychą, gniewem, niepamiętająca złego. Miłość weseląca się pospołu z prawdą, znosząca wszystko i wszystkiemu wierząca, we wszystkim pokładająca nadzieję. Miłość , która nigdy nie ustaje (por. 1 Kor 13, 4–8a).

A wszystko to w Roku Wiary. Jedyny taki koncert w Polsce.

Organizatorami Tryptyku „Nie wszystek umrę…” są: proboszcz parafii św. Wojciecha w Koninie ks. prałat Józef Wysocki, Anna Wysocka – tygodnik „Adalbertus” i ks. Paweł Śmigiel, duszpasterz Duszpasterstwa Trzeźwościowego Diecezji Włocławskiej. O randze przedsięwzięcia świadczy fakt objęcia go honorowym patronatem przez biskupa włocławskiego Wiesława A. Meringa i prezydenta Konina Józefa Nowickiego. Wstęp na wszystkie koncerty (każdy rozpoczyna się o godz. 19.00) jest wolny. Wsparcia udzielili sponsorzy; wśród nich Rada Miasta i Prezydent Miasta Konina.

 

 

 

          

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki