Logo Przewdonik Katolicki

Aby nas strzegły

Justyna Sowa
Fot.

Aniele Boży, stróżu mój… Któż nie zna tej najpopularniejszej modlitwy do Anioła Stróża? Kto nie odmawiał jej w dzieciństwie? Chyba każdy. Kto odmawia ją, będąc dorosłym? Chyba niewielu. A szkoda.

W niejednym domu półki niemal uginają się od wszelkiej maści figurek aniołów, aniołków i aniołeczków, które są ładne, miłe i przypominają postaci z bajek. Mają białe ciuszki, a czasem nawet aureolki. Stawia się je przy łóżeczkach dzieci, by nad nimi czuwały, traktując raczej jak swoiste talizmany niż prawdziwych strażników. Tymczasem aniołowie stróżowie to nie historyjka dla maluchów, ale istoty stworzone przez Boga, o których istnieniu wprost mówi Pismo Święte. Wierzymy, że są przy nas i opiekują się nami w naszych potrzebach. „Istnienie istot duchowych, niecielesnych, które Pismo Święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary. Świadectwo Pisma Świętego jest tak oczywiste jak jednomyślność Tradycji” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK 328). Niestety często zapominamy o ich obecności i wielkiej mocy. Większość ludzi stając się dorosłymi, zaczyna traktować anioły tak jak krasnoludki – wymyślone postaci, z wiary w które po prostu trzeba wyrosnąć. Tylko czy na pewno?

Ich potężna pomoc

Rosyjski matematyk Isakow przeprowadził swego czasu badania dotyczące lotów samolotami, które kończyły się katastrofą. Z badań tych jasno wynikło, że z lotów, które miały zakończyć się tragicznie zawsze rezygnowało kilkanaście procent więcej pasażerów niż innych rejsów. A przecież nie mogli wiedzieć, że samolot się rozbije… Wskazywałoby to na istnienie niewidzialnej siły, która ochraniała tych ludzi. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: „…całe życie Kościoła korzysta z tajemniczej i potężnej pomocy aniołów” (KKK 334). Odpowiedź zatem nasuwa się sama. Biorąc pod uwagę także to, że każdy z nas ma swojego prywatnego Anioła Stróża, przeznaczonego specjalnie dla niego, aż się prosi, by się z nim zaprzyjaźnić i zacząć współpracować.   

Anioł zanosił prośbę

Wśród świętych także znajdziemy takich, którzy do Aniołów Stróżów mieli szczególne nabożeństwo. Choćby o. Pio. Polecał on osobom, które z różnych powodów nie mogły spotkać się z nim osobiście, by przekazywały prośby swojemu Aniołowi Stróżowi i prosiły, by ten przyniósł je ojcu. I tak się działo! Za każdym razem prośba wysłana przez Anioła Stróża docierała, co potwierdzał kapłan. Jedną z nich była prośba o uzdrowienie umierającej siostry siedzącej przed zamkniętym kościołem kobiety. Prosiła swojego anioła, by zaniósł tę prośbę ojcu Pio. Ten po chwili pojawił się w oknie i zapytał, kto wzywa go o takiej porze. Zareagował, a  nie mógł słyszeć słów kobiety wypowiedzianych w sercu…

Bractwo Aniołów Stróżów w Krakowie

W Polsce istnieje kilka parafii pw. Aniołów Stróżów, niestety żadna z nich nie znajduje się w obrębie naszej diecezji. W jednym tylko miejscu w Krakowie cześć dla Aniołów Stróżów jest większa i żywsza. Gdzie? Na Skałce. Tam bowiem pod skrzydłami oo. paulinów działa Bractwo Aniołów Stróżów. Członkowie bractwa starają się na nowo wskrzesić nabożeństwo do Aniołów Stróżów, chcą przypominać o ich obecności i gotowości pomocy. Z drugiej jednak strony pragną dla innych ludzi stawać się „aniołami stróżami”, czyli osobami, na których pomoc mogą liczyć najbardziej potrzebujący.

 


Modlitwa rodziców do Anioła Stróża dziecka poczętego

Aniele Boży, stróżu dziecka poczętego, którym dobry Bóg nas obdarował i Twej opiece powierzył. Prosimy Cię, abyś nieustannie czuwał nad naszym dzieckiem i wypraszał mu potrzebne łaski: zdrowia, prawidłowego rozwoju i szczęśliwego przyjścia na świat.
Wielbiąc Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Stwórcę i Dawcę Życia, prosimy Cię, aby ten błogosławiony czas oczekiwania umocnił naszą miłość, pogłębił więź małżeńską i przyczynił się do wzrostu wiary i nadziei, którą pokładamy w Bogu. Amen!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki