Logo Przewdonik Katolicki

Węzeł modlitwy

Barbara Sawic
Fot.

Udziałem w Eucharystii, odmówieniem Różańca czy innej modlitwy, adoracją Najświętszego Sakramentu diecezja włocławska włączyła się w Światowe Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem. Znam osoby, które z tej okazji złożyły zobowiązanie jakiegoś wyrzeczenia, także postu.

Płynęły do Boga intencje i prośby o jak najlepsze owoce ŚDM. Dni błogosławione dla Kościoła, służące pogłębianiu wiary i osobistej relacji z Bogiem nie tylko osób w nich uczestniczących, ale i tych, którzy „zostali” w domach. Niedawno przekazaliśmy w „Ładzie Bożym” prośbę biskupa włocławskiego Wiesława Meringa o tworzenie w parafiach, wspólnotach i stowarzyszeniach stref modlitwy. Każdy z nas dysponuje darem modlitwy, który w danej chwili może ofiarować w konkretnej intencji. Pismo Święte zawiera wiele scen potwierdzających moc i skutki wytrwałej modlitwy.

Wierni świeccy, siostry zakonne, kapłani podczas modlitw pamiętali o Ojcu Świętym Franciszku. To nie on, lecz jego poprzednik, Benedykt XVI wybrał termin i miejsce spotkania: brazylijskie Rio de Janeiro, jak również przesłanie ŚDM i jego motto „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28, 19). Papież Franciszek po raz pierwszy przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży, po raz pierwszy odbywał wizytę zagraniczną, i to na rodzimy kontynent: do Ameryki Południowej. Do ŚDM przygotowywał się „z ogromnym entuzjazmem”, jak wyznał abp Carlos Aguiar Retes, przewodniczący Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej. Katolicy na całym świecie nie mieli wątpliwości, że Ojciec Święty, bogaty doświadczeniem Kościoła, z którego wyrósł, rozbuduje podczas spotkań z młodzieżą myśl swojego poprzednika  zawartą w Orędziu do młodych.

W apelu do diecezjan biskup włocławski zwrócił uwagę, że do przeżywania wspólnoty wiary nie jest koniecznym warunkiem fizyczna obecność w jednym miejscu. Wobec miłości do Chrystusa, wobec wspólnoty ducha niczym są granice i odległości. Człowiek otwarty na Boże działanie, z każdego miejsca na Ziemi przyjmie, przeżyje i podzieli z innymi radość płynącą z wiary. W przypadku Jornada Mundial da Juventude 2013 stanie się jednym z zebranych wraz z papieżem Franciszkiem u stóp Chrystusa Odkupiciela w Rio. Na wezwanie ks. bp. Meringa odpowiedziały parafie, zgromadzenia zakonne, wierni świeccy. Kapłani odprawiali Msze św., znakiem modlitewnej więzi z uczestnikami ŚDM były adoracje Najświętszego Sakramentu, modlitwy uwielbienia, Różaniec, Apel Jasnogórski. W parafii św. Jakuba w Chełmicy Dużej dekanalny duszpasterz młodzieży ks. Jacek Borkowski zorganizował spotkanie modlitewne połączone z adoracją, zakończone Apelem Maryjnym. W rejonie sieradzkim centrum modlitewne mieściło się w sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. W piątek 27 sierpnia została tu odprawiona Eucharystia młodych, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu „w łączności z papieżem Franciszkiem”. W sieradzkim kościele Najświętszego Serca Jezusowego w środę, czwartek i sobotę odbyły się nabożeństwa w intencji „uczestników tego międzynarodowego wydarzenia”.  W sobotę grupa młodzieży udała się na spotkanie „Rio w Częstochowie”; po południu wierni odmówili Różaniec za Ojca Świętego. Duszpasterze parafii nakłaniali wiernych również do osobistej (także domowej) modlitwy wspierającej papieża i młodzież świata. Zachęcali do oglądania bądź słuchania transmisji i relacji z Rio. Propagowali lekturę „Przewodnika Katolickiego”, chwaląc nasz tygodnik za publikowanie wielu informacji na temat międzynarodowego wydarzenia. Przed rozpoczęciem ŚDM, na stronie internetowej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego KDW ukazał się apel ks. Przemysława Pilarskiego o tworzenie stref modlitwy „pozwalających otoczyć duchowo uczestników spotkania w Rio oraz wspólnie przeżyć ten niezwykły czas”. Chcę wierzyć, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwości działania zasugerowane przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki