Logo Przewdonik Katolicki

Wyjątkowe rekolekcje

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Druga papieska pielgrzymka do Polski w 1983 r. przypadła w najtrudniejszym dla niej okresie od czasów II wojny światowej. Zaznaczył to sam Jan Paweł II w rozmowie z gen. Wojciechem Jaruzelskim w Belwederze. Ale był to też czas wyjątkowych rekolekcji i odnowy duchowej narodu.

Ojciec Święty planował odwiedzić ojczyznę w 1982 r. Okazją ku temu miały być obchody 600-lecia obecności obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Trudno było bowiem sobie wyobrazić, by ten tak bardzo maryjny papież nie uczestniczył w tak ważnej dla Polaków uroczystości. Jan Paweł II był bardzo związany z Jasnogórską Panią. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej wisiał przecież obok krzyża w prywatnej kaplicy na Watykanie. Biskupi polscy już w listopadzie 1981 r. rozpoczęli przygotowania do wizyty papieża. Nie spodziewano się, że plany te tak szybko zostaną przekreślone. Zaledwie kilkadziesiąt dni później, 13 grudnia, został wprowadzony stan wojenny.

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki