Logo Przewdonik Katolicki

Zawierzajmy się Sercu Jezusa!

Błażej Tobolski
Fot.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w bardzo prosty sposób przypomina nam o tym, że Chrystus jest sercem świata zauważył abp Stanisław Gądecki.

– Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w bardzo prosty sposób przypomina nam o tym, że Chrystus jest sercem świata – zauważył abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup przewodniczył obchodom tej uroczystości, przypadającej w piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała, które rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach.

Nie ma miłości bez ofiary

W wygłoszonej homilii przypomniał on, że serce w Piśmie Świętym, oprócz dosłownego rozumienia, ma też szersze i częściej pojawiające się znaczenie. – To w sercu znajduje się źródło uczuć. Ono też oznacza intelekt, rozum. W nim mają siedlisko ludzkie myśli. Jemu przypisuje się postawy religijno-etyczne – wyliczał abp Gądecki, dodając, że w Nowym Testamencie wyraża ono całą osobę, jej ducha, rozum i sumienie. – Wyrażenie „Serce Jezusa” oznacza więc osobę Chrystusa, Słowo wcielone i zbawiające. Natomiast w przebitym Sercu Jezusa objawiła się miłość zbawcza i odkupieńcza, większa od jakiejkolwiek miłości stworzonej – wyjaśnił kaznodzieja. Przyznał też, że Serce Jezusa uczy nas, iż nie ma prawdziwej miłości bez ofiary, trudu, wyrzeczenia i samozaparcia. – Ten, kto chce usunąć krzyż ze swego życia, choćby słowo miłość nie schodziło z jego ust, daje świadectwo, że nie wie, o czym mówi. Miłość musi kosztować, bowiem jest oddawaniem życia dla tych, których kochamy – stwierdził metropolita podkreślając, że podstawowym środowiskiem, gdzie rozwija się cywilizacja miłości i Serca Jezusowego jest zawsze rodzina. Zachęcił przy tym rodziny, aby zawierzały się Najświętszemu Sercu Jezusa, które daje moc i łaskę, by stawały się Kościołem domowym oraz szkołą ofiarnej miłości, wiary i szacunku dla życia.

Sacratissimo Cordi...

Arcybiskup przypomniał też, że uroczystość ta jest jednocześnie Światowym Dniem Modlitwy o Świętość Kapłanów. – Proszę więc każdego o nieustanną modlitwę za kapłanów, by byli wiarygodnymi świadkami miłości Chrystusa, by mieli wielkie, otwarte serca, które biorą swoją miarę z Serca Chrystusowego – apelował abp Gądecki.

Po Mszy św. uczestniczący w niej duchowni i przedstawiciele wiernych z poznańskich parafii, przeszli w procesji eucharystycznej na pl. Mickiewicza, gdzie pasterz archidiecezji udzielił miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W tym miejscu przed II wojną światową stał pomnik poświęcony Najświętszemu Sercu będący pomnikiem Wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość, z umieszczonym na nim napisem: „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta” (Najświętszemu Sercu – Polska Odrodzona). Przypominał o tym zawieszony na placu ogromny baner ze zdjęciem zniszczonego przez Niemców monumentu. Można było również wesprzeć ideę jego odbudowy, planowanej na terenach poznańskiej Malty na 2018 r. – setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki