Logo Przewdonik Katolicki

Miłość i odpowiedzialność

Błażej Tobolski
Fot.

Czy współcześnie potrafimy jeszcze zrobić coś nowego i twórczego w dziedzinie wspaniałej polskiej tradycji jedności wiary i patriotyzmu? pytał bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystości w dniu 3 maja.

– Czy współcześnie potrafimy jeszcze zrobić coś nowego i twórczego w dziedzinie wspaniałej polskiej tradycji jedności wiary i patriotyzmu? – pytał bp Grzegorz Balcerek podczas uroczystości w dniu 3 maja.

Obchody uroczystości NMP Królowej Polski oraz 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się w Poznaniu Mszą św. w intencji Ojczyzny. Liturgii sprawowanej w bazylice farnej przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. – Spotykamy się dzisiaj, by uczcić naszą Królową i modlić się za Jej królestwo: naszą Ojczyznę – podkreślił biskup, dodając, że wyjątkowość 3 maja polega m.in. na tym, że łączy on w sobie pierwiastki patriotyczne i religijne.

Nie tylko uczucia

Biskup przypomniał, że 3 maja 1791 r. Sejm Rzeczpospolitej uchwalił pierwszą Konstytucję w nowożytnej Europie, a rocznica tego wydarzenia w 1919 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, została ustanowiona świętem państwowym, zniesionym w czasach PRL w 1951 r. i przywróconym w 1990 r. Natomiast już w 1656 r. król Jan Kazimierz obrał Maryję za Królową Polski. – Dzisiejszy dzień i przeżywana uroczystość powinny zainspirować nas do refleksji na temat wspólnego mianownika tych wydarzeń. Co je łączy? Myślę, że miłość i odpowiedzialność – przekonywał bp Balcerek. Jednocześnie wyjaśnił, że miłość, która streszcza w sobie przykazania Boże, nie może być zredukowana do uczucia, ale jest troską o dobro. – Dobra tego nie określa demokratyczny plebiscyt, ale objawia je sam Bóg. I w tak rozumianą miłość wpisuje się miłość Ojczyzny, czyli patriotyzm będący konkretnym przejawem odpowiedzialności za siebie oraz za wspólnotę – zaznaczył.

Zadanie dla Poznania

Kaznodzieja zauważył też, że obowiązek miłości Boga i Ojczyzny sięga swoimi korzeniami 966 r., kiedy to przyjęcie chrztu przez Mieszka I zapoczątkowało zarówno dzieje Kościoła na ziemiach polskich, jak i polską państwowość. – Przygotowujemy się do 1050. rocznicy tego wydarzenia, które przesądziło o kierunku naszej kultury i mentalności, zakorzeniając ją w chrześcijaństwie – przypomniał bp Grzegorz Bacerek. – Czy obecnie Poznań stać na podjęcie zadania, które tak pięknie określił przed 30 laty bł. Jan Paweł II na Łęgach Dębińskich: „Poznań współczesny, miasto wielkiej tradycji. Miasto, które wyznacza w dziejach narodu szczególny styl budowania wspólnego dobra”? – pytał uczestników poznańskich uroczystości trzeciomajowych. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, harcerstwa, bractw kurkowych, stowarzyszeń patriotycznych i kombatanckich oraz poznańskich szkół. Po zakończeniu Mszy św. przemaszerowali oni, wraz z Orkiestrą Miasta Poznania i Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziałem Ułanów Miasta Poznania, pod ratusz miejski, gdzie odbyły się uroczystości państwowe.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki