Logo Przewdonik Katolicki

Dziękczynienie za światły pontyfikat

Bernadeta Kruszyk
Fot.

To wszystko, co stanowi treść pontyfikatu Benedykta XVI, będziemy zapewne jeszcze długo zgłębiali mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk w homilii Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat papieża Benedykta XVI.

Wspólna modlitwa przy grobie św. Wojciecha sprawowana była 28 lutego, w ostatni dzień papieskiej posługi Benedykta XVI – „światłego pontyfikatu”, będącego dla nas – jak mówił abp Kowalczyk – szczególnego rodzaju darem i zadaniem. – Benedykt XVI był papieżem, który przypomniał wartość i znaczenie trzech cnót teologicznych: wiary, nadziei i miłości. Te cnoty do głębi przenikały jego sposób myślenia, mówienia i działania. Pragnął, aby cnoty te określały sposób chrześcijańskiego życia, aby określały nasze posłannictwo wobec świata – stwierdził prymas, wskazując na kolejne encykliki Benedykta XVI. Podkreślił również, że od początku papież upominał się o miejsce Pana Boga w sercu człowieka i społeczeństwa. – W swym nauczaniu wielokrotnie przestrzegał wierzących przed uleganiem wrażeniu, że wszystko jest względne, że nawet prawdy wiary zależą od sytuacji historycznej i ludzkiej oceny. Przestrzegał przed dyktaturą relatywizmu, która nie uznaje żadnych pewników, a własne ja i swoje zachcianki czyni miarą wszystkiego, nadając człowiekowi zdolność określania tego, co dobre i złe – podkreślił abp Kowalczyk.

Duchowe bogactwo
W swoim słowie prymas przypomniał również refleksję Benedykta XVI o Soborze Watykańskim II – tym prawdziwym „soborze ojców” i „soborze mediów”, który stał się niestety bardziej dominujący. Przypomniał apel Ojca Świętego do kapłanów o życie prawdą przyjętego sakramentu, o pokorę i ofiarność w sprawowaniu swojej posługi i jednocześnie przestrogę przed pychą, butą i chęcią zrobienia kariery. Prymas przypomniał także stanowczy głos papieża w kwestii ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz jego starania na rzecz jedności chrześcijan. Wreszcie bolesny problem – pedofilię w łonie Kościoła. Papież – mówił abp Kowalczyk – wielokrotnie za to przepraszał, wyraził głęboki żal, spotykał się z ofiarami duchownych i wprowadził zmiany w prawie kościelnym umożliwiające usuwanie ze stanu duchownego księży, którym udowodniono pedofilię – przypomniał abp Kowalczyk. Na koniec dziękował za pontyfikat Benedykta XVI, który jego zdaniem odsłonił duchowe bogactwo tego papieża.
 Modlitwa archidiecezji
Mszę św. koncelebrowali m.in. abp senior Henryk Muszyński i bp Krzysztof Wętkowski. W dziękczynnej modlitwie u grobu św. Wojciecha uczestniczyli także kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy kapłani, siostry zakonne, klerycy i wierni świeccy. Dziękczynne nabożeństwa i Msze św. za pontyfikat Benedykta XVI odbyły się również w ponad 50 parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Wierni trwali na modlitwie m.in.: w Inowrocławiu, Barcinie, Damasławku, Czerniejewie, Wrześni, Kruszwicy, Chodzieży, Wągrowcu, Żninie, Szamocinie, Mogilnie, Kiszkowie, Kłecku, Murowanej Goślinie, Zagórowie, w sanktuariach w Markowicach, Gnieźnie i Dąbrówce Kościelnej, a także innych mniejszych miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej. Koniec pontyfikatu Benedykta XVI i sede vacante Stolicy Apostolskiej ogłosił w Gnieźnie dzwon św. Wojciech.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki